Biden yönetiminden kripto para hamlesi: Şubat’ta Başkanlık Emri geliyor

Biden yönetiminden kripto para hamlesi: Şubat’ta Başkanlık Emri geliyor

Paylaş
BTC Piyasası: Biden yönetiminden kripto para hamlesi: Şubat’ta Başkanlık Emri geliyor

ABD’de kripto paralar konusundaki en büyük tartışmalardan biri de bu varlıkları hangi kurumun düzenleyeceğidir. Yıllardır SEC ve CFTC başta olmak üzere birçok kurum kripto para regülasyonları konusunda birçok açıklama yapıp rapor hazırlarken, şimdi de Beyaz Saray devreye girdi.

ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre Beyaz Saray, kripto paralar konusunda kapsamlı bir hükumet stratejisi yaratılması konusunda başkanlık emri çıkaracak. Emir sonrasında federal kurumlardan, kripto paraların barındırdığı riskler ve faydalar konusunda bir rapor hazırlamaları talep edilecek. Haberde ayrıca, verilecek direktifin, kripto paraların regüle edilmesi konusunda Beyaz Saray’ı merkez role koyacağı yazıldı.

Bilindiği üzere ABD’de son yıllarda Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), Para Kontrol Ofisi (OCC) ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) sürekli olarak kripto paralarla ilgili görüş bildiriminde bulunuyorlar. Hatta bu kurumlar arasında kripto paraları regüle etme konusunda mücadele olduğu belirtiliyor. 3 kurumun da hazırladığı dosyalar ya da yaptığı açıklamalar ise senelerdir adeta havada kaldı ve tek bir dosyada bir türlü toplanamadı.

Bloomberg’in ismini vermediği kaynaklarına dayandırdığı haberine göre ise; tüm bu bilinmezlik içinde, Biden yönetiminin üst düzey yetkilileri bu konu için biraraya geldiler ve yeni bir direktir foluşturulması için çalışmaya başladılar. Habere göre ayrıca, yetkililerin hazırladıkları dosyayı başkan Biden’a önümüzdeki haftalarda sunması bekleniyor.

ABD’de uzun süredir tartışılan kripto para konusu son 1 yılda yerini sabit coin’lere bırakmıştı. Tüm dünyada artan kullanım, CBDC çalışmaları ABD’li politikacıların da bu sektörü ciddi şekilde araştırmasına yol açmıştı. Fed de son olarak geçtiğimiz hafta aylardır merakla beklenen sabir coin raporunu açıklamıştı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap