Biden idaresi yapay zekâ içeriklerini kategorilere ayıracak

Biden idaresi yapay zekâ içeriklerini kategorilere ayıracak

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Biden idaresi yapay zekâ içeriklerini kategorilere ayıracak

Joe Biden idaresi, evvelden planlanan yapay zeka içeriklerini kategorilere nazaran etiketleme fikrine onay verdi.

Joe Biden idaresi önde gelen yapay zeka şirketlerinin içeriklerini kategorilere bölme fikri için Beyaz Saray’a istekli olarak taahhüt verdiklerini söyledi.

Biden idaresinin yapay zekâ içeriklerini kategorilere bölme fikri onaylandı

ABD lideri Joe Biden idaresi, önde gelen yapay zeka şirketlerinin yapay zekâ tarafından üretilen içeriğe filigran eklemek üzere tedbirleri uygulamak için Beyaz Saray’a istekli taahhütlerde bulunduğunu açıkladı. Beyaz Saray’a taahhüt veren şirketler ortasında OpenAI, Google, Meta olduğu söz edildi.

Yapay zekanın gün geçtikçe daha yaygın hale gelmesiyle birlikte ABD hükümeti yönetmelik için adımlar atmaya başladı. Haziran ayında ABD Senatosu Çoğunluk Başkanı Chuck Schumer, yapay zeka konusunda ilerlemeyi ve müdafaayı sağlamak için “kapsamlı mevzuat” davetinde bulunmuştu. Kongre ise AI tarafından üretilen içeriği açıklamak için yasal düzenlemeler üzerinde düşünmektedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Biden idaresi yapay zekâ içeriklerini kategorilere ayıracak 1

Yedi önde gelen şirketin yöneticilerini Beyaz Saray’da ağırlayan Lider Joe Biden, yapay zekâ teknolojisi için bir yürütme buyruğu ve iki partili mevzuat geliştirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede şirketler, kullanıcıların yapay zekâ tarafından oluşturulan metin, fotoğraf, ses ve görüntülere kadar tüm içeriği “filigran”lamayı taahhüt etti. Bu filigran, kullanıcıların derin uydurma imajları yahut sesleri tespit etmesine yardımcı olacak ve berbat maksatlı içerikleri önlemeye yönelik olacaktır. Fakat, bilgi paylaşımında filigranın nasıl belirginleşeceği belirsizliğini koruyor.

Ayrıca, şirketler yapay zekânın gelişimine paralel olarak kullanıcıların mahremiyetini korumak ve teknolojinin önyargısız ve ayrımcılık yapmaksızın kullanılmasını sağlamak için gayret harcayacaklarını taahhüt ettiler. Başka taahhütler ortasında, yapay zekâ tahlilleriyle tıbbi araştırmalar ve iklim değişikliği üzere bilimsel sorunlara katkıda bulunma kelamı de bulunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap