Beş Ülke Kripto-Siber Suçlar Tehdidi ile Mücadele İçin Vergi İcra İttifakı Başlattı!

Beş Ülke Kripto-Siber Suçlar Tehdidi ile Mücadele İçin Vergi İcra İttifakı Başlattı!

Paylaş
Beş Ülke Kripto-Siber Suçlar Tehdidi ile Mücadele İçin Vergi İcra İttifakı Başlattı!

ABD İç Gelir Servisi (IRS), 2 Temmuz Pazartesi günü yayınlanan bir basın açıklamasına göre, kripto piyasası etkin suçları ele almak üzere diğer dört ülkeden vergi icra yetkilileriyle birlikte uluslararası bir görev başlattı.

“Küresel Vergi Uygulamasının Ortak Şefleri” veya “J5” olarak adlandırılan yeni koalisyon, ABD’nin yanı sıra toplam beş ülkeden – Avustralya, Kanada, Hollanda ve Birleşik Krallık’tan oluşan vergi icra kurumlarını içeriyor.

J5’in bir parçası olarak, ajanslar, “kripto paralar ve siber suçların yol açtığı vergi idarelerine yönelik artan tehdidi azaltmak” ve aynı zamanda uluslarüstü vergi suçu ve kara para aklama hedeflerini belirlemek için istihbarat ve ceza soruşturmaları üzerinde işbirliği yapacaklar.

IRS’ye göre, J5 aracılığıyla bir ulusaşırı iş gücü oluşturma kararı, hükümetler arası Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ‘nin ülkelerin vergi suçları karşıtı hareketlerine karşı çabalarını hızlandırmalarına yönelik harekete geçme çağrısına yanıt olarak geldi.

Yeni başlatılan J5’in bir parçası olarak IRS’nin yanında faaliyet gösterecek olan İç Gelir Servisi-Ceza Soruşturması (IRS-CI) şefi Don Fort, bugün Forbes’e, “kendi başımıza başaramadık. Çok taraflı bir çabanın küresel suç topluluğunu baskıya yöneltebileceğini” söyledi. 

Bu yılın Şubat ayında, IRS-CI, vergi kaçıran kripto kullanıcılarının peşinde koşmak için 10 yeni araştırmacıdan oluşan bir ekip kurdu.

Kripto paraları federal emlak vergilerine tabi tutmanın yanı sıra, IRS, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) ve FBI ile birlikte kriptoyla ilgili ceza davalarında ortak girişimde de yer aldı. Site, kısmen kripto para birimi üzerinden yasadışı gelirde yarım milyar dolar aklama ile suçlandı.

Anonim kripto işlemlerini takip etmedeki zorlukların üstesinden gelmek için IRS, 2017 yılında geri bildirdiğine göre, Chainalysis gibi üçüncü taraf blok zinciri istihbarat araçlarını kullanarak kriptoyla etkinleştirilmiş suçları takip ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap