Bernstein Raporuna nazaran Bitcoin madencileri kapasitelerini artırıyor

Bernstein Raporuna nazaran Bitcoin madencileri kapasitelerini artırıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Bernstein Raporuna nazaran Bitcoin madencileri kapasitelerini artırıyor

Bernstein’ın perşembe günü yayımladığı araştırma raporuna nazaran Bitcoin (BTC) madencileri kapasitelerini artırıyor ve şu anda toplam süreç hacminin yüzde 16’sını oluşturan 16 büyük şirket bulunuyor.

Bernstein, şu anda madencilik kapasitelerinin ekseriyetle 72 eksahash/saniye (EH/s) olduğunu ve şirketlerin önümüzdeki 2-3 yıl içinde bunu yüzde 182 oranında artırmayı planladıklarını tabir ediyor.

Gautam Chhugani liderliğindeki analistler, düşük üretim maliyetine ve düşük borca sahip büyük madencilik şirketlerinin kapasite artışından daha çok faydalanmasının mümkün olduğunu belirterek ekliyor:

Raporda Bitcoin fiyatının şu anda 30 bin dolar civarında olduğu ve şirketlerin 15’inin, BTC başına 15 bin doların altında maliyetle üretim yaptıkları söyleniyor.

Analistler, “Yaklaşan yarılanma ile üretim maliyeti iki katına çıkacak ve fiyat artışı olmadığını varsayarsak birkaç madencinin kâr ve ziyan oranı eşitlenecek.” diyor.

Ancak raporda belirtilene nazaran piyasada Bitcoin ETF’leri ve kurumsal iştirak istikametinden olumlu gelişmeler yaşanırsa, madenciler 2024 yarılanması sonrası kâfi “marj alanını” sağlayabilecek. Ayrıyeten rapor, “Madencilerin Bitcoin yarılanmasından etkilenme durumu, üretim maliyetinin ne kadar düşük olduğuyla hakikat orantılı olacak.” sözlerine yer veriyor.

Bernstein, üç madencinin öz sermaye oranının 1’den büyük olduğunu ve bu durumun düşük Bitcoin fiyatlarına karşı dirençlerini azalttığını belirtiyor.

Dört madencilik şirketi – Riot (RIOT), Marathon Digital (MARA), Hut 8 (HUT) ve Hive Digital (HIVE) – bilançolarında Bitcoin tutuyor.

Bu da şirketlerin satış öncesi daha yüksek fiyatları beklemelerine ve madencilik yoluyla elde ettikleri kripto paraları daha yüksek fiyatlarla satmalarına imkân tanıyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap