Beklenen Kripto Davasından Sonuç Çıkmadı! Gözler Bu Tarihe Çevrildi

Beklenen Kripto Davasından Sonuç Çıkmadı! Gözler Bu Tarihe Çevrildi

Paylaş
BTC Piyasası: Beklenen Kripto Davasından Sonuç Çıkmadı! Gözler Bu Tarihe Çevrildi

Bitcoin spot ETF’lerini yakından ilgilendiren Grayscale-SEC davasında mahkeme bir sefer daha ertelemeye gitti. Kripto para piyasası için yeni tarih ve detaylar şu şekilde…

Grayscale-SEC davası için yeni tarih aşikâr oldu

İkili ortasındaki yasal süreç Haziran 2022’ye uzanıyor. ABD’li düzenleyici SEC, bu devirde Grayscale’in Bitcoin tröstü (GBTC) eserini ETF’e çevirme talebini reddetti. Akabinde şirket, düzenleyici kuruma karşı dava açtı. Kritik kararın 22 Ağustos’ta ortaya çıkması bekleniyordu. Grayscale Baş Hukuk Sorumlusu Craig Salm, geçtiğimiz saatlerde kararın bir defa daha ertelendiğini duyurdu. Artık tüm gözler ikinci duruşmanın gerçekleşeceği Cuma gününde olacak.

Grayscale-SEC davası, ETF’ler konusunda SEC’in tavrıyla ilgili bir dizi olayın sonucunda ortaya çıktı. İşte bu davanın nasıl başladığına dair genel bir özet:

  1. Grayscale’ın talebi: Grayscale Investments, kripto para üniteleri ve dijital varlık idaresi alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket, Bitcoin spot ETF’si kurma talebiyle SEC’e müracaat yaptı. Lakin SEC birinci müracaat redetti.
  2. SEC’in çekinceleri: SEC, Bitcoin spot ETF’lerine yönelik uzun müddettir çekincelerini lisana getiriyordu. Kurul, kripto para piyasalarının manipülasyona açık olabileceğini söylüyor. Bu nedenle ETF’leri onaylamada temkinli davranıyor.
  3. Dava süreci: Grayscale, SEC’nin reddine karşı itiraz etti ve mahkemeye dava açtı. Şirket, SEC’in kararını hukuksal olarak kıymetlendirmek istedi. Ayrıyeten, Bitcoin spot ETF’si müracaatının uygun olduğunu savundu.

Kripto topluluğu gergin bir bekleyiş havasını benimsiyor

Grayscale’in SEC’e karşı açtığı davanın kararı artık Cuma gününe ertelendi. Grayscale, çeşitli reddedilmelere karşın eserini spot Bitcoin borsa yatırım fonuna dönüştürebileceğinden hala umutlu. Davis Polk’un bir ortağı olan Scott Johnsson, misal olayların ekseriyetle kelamlı tartışmalardan yaklaşık 160 gün sonra çözüldüğünü söylüyor. Grayscale’in davası yaklaşık 170 gün evvel 7 Mart’ta görüldü.

Üstelik, yeni bir hukuk stajyer kümesi gelmeden evvel yargıçlar sıklıkla dava yükünü hafifletmeyi tercih ederler. Bir sonraki stajyer rotasyonunun gelecek ay başlaması planlanmaktadır. Johnsson’un sunduğu bir grafiğe nazaran, Eylül ayında yapılan görüşmelerin sırf %5’inin gerçekleştiği görülmektedir. Bilhassa görüşmelerin çoğunluğu Temmuz ve Ağustos aylarında düşüş gösteriyor.

BTC Piyasası: Beklenen Kripto Davasından Sonuç Çıkmadı! Gözler Bu Tarihe Çevrildi 1

Dava haberlerinin ortasında, Bitcoin fiyatı son 24 saat içinde 26.000 dolar civarında hareketlerini sürdürdü. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere CoinShares, kripto para yatırım eserlerinin Bitcoin’e olan ilgiyi yansıtarak geçen hafta 42 milyon dolarlık çıkış yaşadığını bildirdi. Bu durum, evvelki haftanın giriş akışının bilakis döndüğünü gösteriyor. Başka yandan, Ethereum ise hala yaklaşık 1.660 dolar düzeyinde süreç görüyor. Piyasa bedeline nazaran en büyük kripto olan Ethereum’a olan fon akışları ise geçen hafta 9 milyon dolarlık çıkışa işaret etti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap