Basel Komitesi’nden bankalar için Bitcoin açıklaması

Basel Komitesi’nden bankalar için Bitcoin açıklaması

Paylaş
BTC Piyasası: Basel Komitesi’nden bankalar için Bitcoin açıklaması

Bankacılık denetleme kurumu Basel Komitesi, bankalarda Bitcoin tutulması durumunda, hisse senetleri ve tahvillere oranla çok daha katı kuralların uygulanması gerektiğini belirtti.

Risk ağırlığı yüzde 1250!

Komite yaptığı açıklamada Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paralarda risk ağırlığının yüzde 1250’lik seviyede olduğunu, dolayısıyla bankanın bu değerde sermaye tutması gerektiği hakkında görüş belirtti:

“Risk ağırlıklı varlıklarda 100 dolarlık alım, 1250 dolarlık bir varlığa eşit olacaktır. Bu rakamı da, yüzde 8’lik en az sermaye gereksinimi oranıyla çarptığımız zaman, yine en az 100 dolarlık bir sermaye gerekliliği ortaya çıkmaktadır.”

Sabit coin’ler yok

Komite, her geçen gün bankaların kripto paralarla daha fazla hizmet vermeye başladığını ve burada bir büyüme olduğunu belirtirken, bu sermaye gereksinimlerinin karşılanmaması durumunda ise küresel mali istikrar konusunda risklerin artacağı uyarısında bulundu. Sabit coin’ler ise, bankalarda bir karşılıkları bulunması sebebiyle bu klasmana dahil edilmedi.

Bitcoin’e ‘Yeşil ışık’ mı yakıldı?

Kripto para evreni, Basel Komitesi’nin bu açıklamasını bankalara verilen bir ‘yeşil ışık’ olarak gördü ve fiyatlarda sert yükseliş yaşandı. Bitcoin 38 bin doları kısa sürede aşmayı başardı. En büyük kripto para açıklamanın ardından 38 460 dolar seviyesini gördü.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap