Bankacılık Krizinden En Çok Yarar Sağlayan 3 Kripto Para!

Bankacılık Krizinden En Çok Yarar Sağlayan 3 Kripto Para!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bankacılık Krizinden En Çok Yarar Sağlayan 3 Kripto Para!

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, bankacılık krizi 2023 yılına damga vurdu ve birçok kripto para ünitesinin yükselişini sağladı! Pekala, bu bankacılık krizi ile birlikte en çok faydalanan kripto para üniteleri hangileri? İşte detaylar…

Bankacılık krizi sonrası bu 3 kripto para bütün ilgiyi topladı!

Mart ayında yaşanan bankacılık krizi finans kesimindeki birçok yatırımcıyı olumsuz etkiledi. Lakin, kriz onlar için kârlı bir devir olduğu için yatırımcıların satın almayı düşünmesi gereken birtakım inançlı kriptolar var. Bitcoin (BTC) 20.000 doların biraz üzerindeki en düşük noktasından kıymetli bir artış göstererek 28.000 doların üzerine çıktı. Ayrıyeten, piyasa rallileri sırasında alışılmadık bir formda öbür birçok altcoinden daha âlâ performans gösterdi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bankacılık Krizinden En Çok Yarar Sağlayan 3 Kripto Para! 1

Bu eğilim, yatırım kararları verirken güvenliğin yatırımcılar için giderek daha değerli hale geldiğini göstermektedir. Kripto paralar, büsbütün merkezi olmadıkları ve iflas edemedikleri ya da değerli ölçüde enflasyon yaşayamadıkları için bilhassa benzersizdir. Örneğin, Bitcoin çok düşük enflasyon oranlarına ve yüksek talebe sahiptir, bu da onu bir bankacılık krizi sırasında elde tutulacak en inançlı varlıklardan biri haline getirdi. Ayrıyeten, yatırımcılar varlıkları üzerinde tam denetime sahiptir, bu da para çekme süreçlerini kısıtlayabilen bankalara nazaran bir avantajdır.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin bankacılık krizinden en çok faydalananlardan biri oldu ve finans kesiminde gelecekte yaşanacak aksaklıklardan faydalanmaya devam etmeye hazır gözüküyor. Öbür varlıklardan farklı zira bankacılık dalına bağlı değildir ve süreçleri merkezi değildir. Hiçbir merkezi otorite, banka süreçlerinde olduğu üzere bunları durduramaz yahut sansürleyemez. Ek olarak, arzı bir algoritma aracılığıyla sabitlenir ve bu da yüksek enflasyonu önler. Bu özellikler Bitcoin’i klâsik finans sistemindeki risk ve belirsizliklere karşı muteber bir müdafaa haline getirmektedir. Bu nedenle, Mart ayında bu kadar çok yatırımcının Bitcoin satın alması şaşırtan değil.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bankacılık Krizinden En Çok Yarar Sağlayan 3 Kripto Para! 2

Ancak hepsi bu kadar değil. Bitcoin’in önünde, bankalar bir kriz yaşamasa bile fiyatını artırabilecek katalizörler var. Bunlardan biri, 2024 yılında her 10 dakikada bir yaratılan yeni BTC sayısını yarı yarıya azaltacak olan Bitcoin yarılanma olayıdır. Bu durum arz ve talep ortasında kıymetli bir boşluk yaratarak fiyatı üst çekebilir. Ayrıyeten, Federal Rezerv’in bu yılın sonlarında faiz oranlarını düşürmesi ve ekonomiyi canlandırması bekleniyor. Daha gevşek para siyaseti Bitcoin’i daha da artırabilir, bu nedenle uzmanlar, yatırımcıların bankacılık krizinden faydalanmayı istemeleri durumunda Bitcoin’i en yeterli seçenek olarak görüyor. Anlık olarak BTC, 29.419,27 dolardan süreç görüyor.

Pax Gold (PAXG)

Pax Gold (PAXG), fizikî altın ile desteklenen eşsiz bir kripto para ünitesidir. Her bir PAXG coin, profesyonel kasalarda saklanan bir ince troy ons London Good Delivery altını temsil eder. Bu, PAXG’nin altın fiyatıyla senkronize olan istikrarlı bir pahaya sahip olduğu manasına gelir. Uzmanlara nazaran PAXG, yatırımcılara patlayıcı yararlar sağlamasa bile, öbür bir potansiyel bankacılık krizine karşı bir muhafaza sağlayabilir. Daha evvel aktardığımız üzere Altın, kıymet saklama aracı olarak uzun bir geçmişe sahiptir ve enflasyon ile devalüasyona karşı bir müdafaa sağlar. Birebir vakitte sistemik risk ve jeopolitik belirsizliğe karşı da bir müdafaa olarak görülmektedir. Diğer bir deyişle, altın başka her şey aksi gittiğinde güzel performans gösterme eğilimindedir ve son fiyat hareketi de bunu kanıtladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bankacılık Krizinden En Çok Yarar Sağlayan 3 Kripto Para! 3

Bildiğiniz üzere kripto para piyasası da ani çöküşlerden muzdarip ve her vakit manipülasyona maruz kalıyor, Pax Gold’un ise bundan muaf olduğu görülüyor. Paxos Trust Company’ye bağlı olduğu için bu kripto büsbütün risksiz değil, fakat tekrar de uzmanlara nazaran satın alınabilecek en düzgün kripto paralar ortasında yer alıyor. PAXG anlık olarak 1.996 dolardan süreç görüyor.

Ethereum (ETH)

Piyasa kıymetine nazaran en büyük ikinci kripto para ünitesi olan Ethereum (ETH) tıpkı vakitte bankacılık dalındaki “krizin” en büyük faydalananlarından biri. Bitcoin ile birlikte Ethereum’un blockchain’i, kripto alanındaki en inançlı ve merkezi olmayan chain’ler ortasında yer alıyor. Geçen ay iki büyük bölgesel banka çöktüğünde pek çok kişi Ethereum’u paralarını saklamak için inançlı bir yer olarak gördü.

Ulaş Utku Bozdoğan: Bankacılık Krizinden En Çok Yarar Sağlayan 3 Kripto Para! 4

Uzmanlara nazaran, büyük kripto para ünitelerinden bir başkası olduğu için bu “sıkıcı” bir seçim olabilir. Lakin, bilhassa bankacılık dalındaki dalgalanmanın tekrar canlanmasına maruz kalmamak açısından uzmanlar, daha küçük kripto para üniteleri yerine ETH’i seçti. Daha büyük projeler yahut büyük piyasa bedellerine sahip emtialar tarafından desteklenen projeler çok az kurumsal sahipliğe sahiptir ve kendilerini fırtınadan izole edebilirler. Bu nedenle ETH, bankacılık kesiminde daha fazla istikrarsızlık olması durumunda satın alınabilecek en yeterli kriptolar ortasında kendine yer buluyor. Anlık olarak ETH, 1.912 dolardan süreç görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap