Bank of America yöneticisi: Kripto paralar, bankalara değer katabilir

Bank of America yöneticisi: Kripto paralar, bankalara değer katabilir

Paylaş
Uzman Coin: Bank of America yöneticisi: Kripto paralar, bankalara değer katabilir

Kripto para evrenine yavaş yavaş ısınmaya başlayan dev Amerikan bankaları arasında yer alan Bank of Amerika’nın üst düzey operasyon yöneticisi olan Tom Montag, New York’ta düzenlenen, blok zinciri veri platformu Chainalysis etkinliğinde konuştu ve kripto paralar hakkındaki olumlu açıklamalarıyla dikkat çekti.

“Sistemin parçası olmamız lazım”

Yaşanan teknolojik sıçramadan bankaların da yararlanmaları ve bu durumu kendilerine olumsuzluk getirecek bir etken olarak görmemeleri gerektiğini belirten Montag şu ifadeleri kullandı:

“Bugün yaşanan teknolojik sıçrama bankaların çok daha etkin olmalarını sağlayacaktır. Sistemlerde daha az hata olacaktır. Bu yüzden bankalar olarak bu teknolojiyi en iyi şekilde kullanıp, ondan yararlanıp, sistemin bir parçası olmamız lazım”

“Daha az volatilite olursa borç da verebiliriz”

Kripto para alımı karşılığında borç verme konusu da sorulan Montag, şu anda kendilerinin sanat eserleri ve demiryolu vagonları karşılığında bile borç verdiklerini ancak kriptoda durumun daha stresli olduğunu söyledi:

“Biz banka olarak şu anda sanat eserleri, demiryolu vagonları, evler ve tekneler karşılığında bile borç veriyoruz. Ancak bugün hisse senetleri karşılığında borç vermeniz durumunda bile para kaybedebilirsiniz. Bu, sinirleri geren bir durum. Dolayısıyla daha az volatilite ve daha fazla istikrar olursa, banka bu konuya da el atabilir. Ancak tüm bunlar olmadan önce, istikrar konusunda tabii ki bazı adımların atılması gerekecektir”

“Endişelendiğim konu da bu, o gerçekten sabit bir coin mi?”

ABD’de en sonunda mutlaka bir CBDC çıkarılacağına inandığını belirten BoA COO’su, sabit coin’lerle ilgili de hala ciddi endişelerin olduğunu belirtti:

“Eğer FED’in bir sabit coin’i olsaydı, herkes çok rahat olurdu. Eğer sabit coin’i olan başka bir organizasyon olsaydı, herkes FED’inkine göre daha az rahat olurdu. Eğer ortada bir coin varsa ve sabit ise, o zaman bu durum, ekonomi, insanlar ve bankalar için iyi olurdu. Ancak benim endişe ettiğim durum da bu… Sabit coin’ler gerçekten sabit mi?”

“Küresel varlık saklama aracı olması mantıklı”

Kripto para endüstrisinin bankalara rakip olmadığını, insanların değer verdiği varlıklar olduğunu belirten Montag şunları söyledi:

“İnsanların kripto paralara neden değer verdiğini düşündüm ve bu konuyu anladım. Küresel hareket edebilme yetkinliği ve küresel bir varlık saklama aracı olması konsepti mantıklı. Bu konuda bankaların çok fazla düşünmesine gerek yok. Sonuçta büyük kalabalıkların değer verdiği varlıklardan bahsediyoruz. Coin’lerden hangisinin ne kadar istikrarlı olduğunu bilmiyoruz ancak insanların istikrar adına onları kullanmak isteme sebeplerini de anlıyorum. Amerikan parası, birçok ülkenin parasına göre daha istikrarlı olduğu için bu konu ABD’lilere anlaşılır gelmeyebilir ancak birçok ülke için sınırötesi ödemeler göründüğünden çok daha pahalı”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap