Bank of America, PayPal’ın sabit kripto varlığının kabul görmesi konusunda karamsar

Bank of America, PayPal’ın sabit kripto varlığının kabul görmesi konusunda karamsar

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bank of America, PayPal’ın sabit kripto varlığının kabul görmesi konusunda karamsar

Investing.com – Bank of America, bu hafta yayımlanan haftalık raporunda PayPal tarafından ihraç edilen dolara sabitli kripto para PYUSD’yi kıymetlendirdi.

Ödeme devi PayPal’ın PYUSD’yi kullanmaya başlamasıyla fon transferlerinde verimlilik kazanacağını kabul eden BoA analistleri, varlığın kısa vadede kripto para benimsemesine katkı sağlamayacağını düşünüyor. 

BoA analistleri Alkesh Shah ve Andrew Moss tarafından hazırlanan raporda uzun vadeli süreçte CBDC’lerin kullanım alanı genişledikçe bunun sabit kripto para piyasasına rekabet getireceğini ve böylelikle PYUSD’nin de bu rekabetten değerli bir hisse alabileceği sav edildi.   

PayPal, hafta başında sürpriz bir atılımla dolara sabitli kendi kripto varlığını ihraç ettiğini duyurdu. PayPal USD (PYUSD) olarak anılan ve Ethereum tabanlı olan finansal varlıkla kripto alanına adım atan klasik finans şirketi, böylelikle bir birinci gerçekleştirmiş oldu. Sabit kripto para birinci olarak PayPal üzerinden kullanılacak ve akabinde şirketin ödeme platformu Venmo’da da kullanıma sunulacak. 

Bank of America raporunda ise yatırımcıların inançlı ve erişilebilir olduğu sürece hangi sabit kripto parayı tuttukları konusunda seçici olmayacağı belirtildi. Buna nazaran kripto para kesimi için çığır açan bir gelişme olarak görülmeyen PYUSD ihracının düzenleyiciler içinde bir kaygı konusu olacağı düşünülmüyor. Buna münasebet olarak ise kripto varlık ihracının klasik piyasalar için bir Sistemik risk oluşturmadığı gösteriliyor. 

Ancak bu hususta bir ikaz yapan BoA analistleri, sabit kripto para düzenlemelerinden klâsik kuruluşların sabit varlık ihracını yasaklayan bir kanun çıkarsa o vakit ödeme devinin düzenleyici sıkıntısıyla karşı karşıya kalabileceği üzerinde durdu. 

Bank of America raporunda da belirtildiği üzere PYUSD, şu ana kadar sabit varlıkların çok sık kullanılmadığı fon transfer alanında Blockchain dayanaklı bir sistem olarak ele alınacak. Bu, bir bakıma kripto paraların tabana yayılan ödeme ve havale süreçlerinde test edilmesi için kıymetli bir fırsat olarak kabul ediliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap