Bank of America bu sefer de öbür bir altcoin projesini öne çıkardı

Bank of America bu sefer de öbür bir altcoin projesini öne çıkardı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Bank of America bu sefer de öbür bir altcoin projesini öne çıkardı

Investing.com – Klâsik finans varlıklarının tokenize edilmesi durumu, önümüzdeki yıllarda birçok kesimi yine tanımlayacak bir ihtilal olarak görülüyor.

Önümüzdeki 5 ila 10 yıl ortasında finansal şirketlerinin akıllı mukaveleleri ve tokenizasyonu kullanarak Blockchain teknolojisinde benimseme düzeylerini en üst seviyeye çıkaracağı iddia ediliyor. Bu teknoloji sayesinde şirketler, kredi riskinin azaltılması, maliyetlerin düşürülmesi, varlıkların daha likit hale gelmesi ve daha verimli bir sermaye tahsisi üzere yararlar sağlayabilir.

Varlık tokenizasyonunda değerli faaliyetlerinde bulunan Oracle ağı Chainlink, bu yeni jenerasyon dağıtılmış defter teknolojisinin kullanımı konusuna odaklanmış projelerden biri. Gelecek vadeden bu dal hakkında bir rapor hazırlayan Bank Of America ise raporunda varlık tokenizasyonunun geleceğini değerlendirirken Chainlink’in Blockchain’e dayalı finans düzeneğindeki yetkinliği konusunda değerli bir role sahip olduğunu vurguladı.

Raporda ayrıyeten şirketlerin Chainlink üzere merkezsiz oracle’lara data sağlayarak gelir elde ettiği üzerinde de duruldu. Bunlar ortasında Chainlink’in halihazırda merkezsiz ağına bilgi sağlayan AccuWeather ve Associated Press’in bu biçimde gelir elde ettiğinden bahsedildi.

Varlıkların ve gerçek dünya bilgilerinin tokenize edilmesi sürecinin hızlanmasıyla daha çok şirketin bu teknolojiden yarar sağlayacağı varsayım ediliyor. Bunun yanında Citi üzere global bankalar, tokenizasyon süreçlerini süreçlerine dahil ederek kıymetli bir vakit maliyetini de azaltmaya başladı. Citi, tokenize bir akreditif yayımlamayı başararak 5 ila 10 gün süren süreç mühletini 3 saate düşürmeyi başardı. Bununla birlikte özel sermaye fonlarını tokenize eden birtakım yatırım şirketleri, böylelikle en az yatırım fiyatlarını tabana yayacak halde önemli oranlarda düşürmeyi başardı.

Kripto varlıklar ile tokenize edilmiş varlıklar farklı özelliklere sahip

Blockchain teknolojisi kripto para ünitelerinin temelini oluştururken varlık tokenizasyonu için de kullanılan bu teknoloji, yapısal olarak birtakım ayırt edici özelliklere sahip. O denli ki kripto varlıkların işleyişi ve ağın garanti altına alınmasında kamuya açık ve müsaadesiz bir sistem kullanılırken finans şirketleri varlık tokenizasyonu için dağıtılmış defterleri hizmete özel ve müsaadeli formda kullanır. Bu da varlıkların denetimli erişime sahip olduğunu ve data kapalılığını koruduğunu gösterir.

Bu açıdan bakıldığında yıllar içinde değerli bir büyüklüğe ulaşacağı varsayım edilen tokenizasyon piyasasının mevcut kripto para piyasalarıyla direkt bir kontağı olmayacağından bahsedilebilir. Lakin bu dalda faaliyet gösteren kripto para şirketlerinin mahallî varlıkları, tokenize edilmiş varlık dalıyla olan bağdan ötürü dolaylı bir yarar sağlayabilir.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap