Balinalar Durmuyor! Bitcoin Bu Sayılara Düşebilir!

Balinalar Durmuyor! Bitcoin Bu Sayılara Düşebilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Balinalar Durmuyor! Bitcoin Bu Sayılara Düşebilir!

Bitcoin fiyatı, SpaceX’in BTC varlıklarını azalttığı haberi üzerine iki ayın tabanlarına geriledi. Bu ortada Santiment, balina aktivitesi devam ettikçe BTC’nin fiyatının önümüzdeki birkaç gün içinde düşmeye devam edebileceği konusunda uyarıyor.

Balina faaliyetleri devam ederken Bitcoin düşüşü devam edebilir!

Bitcoin (BTC) fiyatı son 24 saat içinde 26 bin doların altına düştü. Bu mühlet zarfında BTC fiyatı 25.409,11 dolara kadar geriledi. Bununla birlikte önder kripto, bir ölçü toparlandı ve 26 bin doların üzerine çıkmayı başardı. Mevcut durumda BTC fiyatı gün içinde %7,44 oranında düşüş gösterdi.

Piyasa genelindeki satışların akabinde, Blockchain istihbarat firması Santiment, tozun yatışmaktan uzak olabileceği ve BTC’nin fiyatının önümüzdeki birkaç gün içinde düşmeye devam edebileceği konusunda uyarıyor. Santiment’e nazaran, balina süreç aktivitesi bugün aylık en yüksek düzeyine çıktı. Tahlil platformu, faaliyetin çöküşten evvel başladığını söylüyor. Bunun da BTC’nin düşmeye devam edebileceğini gösterdiğini belirtiyor.

Analist: 25.000 dolar Bitcoin için “destansı bir seviye” olacak!

SpaceX’in hem Bitcoin’i hem de altcoinleri düşüşe geçiren kıymet kaybı haberleri ortaya çıkmadan evvel, yatırımcılar 28,000 doların güçlü bir dayanak sağlayacağını umuyordu. Ne de olsa Bitcoin esasen yokuş aşağı gidiyordu. Lakin, birden fazla takviye trend çizgisine ve 28.000 dolar işaretinin ruhsal güvenlik ağına sahipti. Bu da kendi lehine hareket ediyordu. Lakin bu kanamayı durdurmak için kâfi olmadı. Bu yazı sırasında BTC 26.500 doların altında süreç görüyor.

Ancak tanınan trader ve analist Gareth Soloway’e nazaran, BTC alımı kelam konusu olduğunda artık ana ilgi alanını 25.000 dolar oluşturuyor. Bu bağlamda Soloway, “Teknik olarak 28 bin düzeyini kırdı. Bu seviyeyi tekrar kazanmak için yaklaşık 24 saati var. Aksi takdirde büyük olasılıkla 25 bin düzeyine yanlışsız ilerleyecek. 25 bin düzeyindeki Bitcoin ruhsal olarak epik bir düzey olacak,” diyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Balinalar Durmuyor! Bitcoin Bu Sayılara Düşebilir! 1BTC 1 günlük grafik. Kaynak TradingView

Spot Bitcoin ETF etrafındaki heyecan dağılıyor mu?

Gareth Soloway, BlackRock’ın ABD’de bir Bitcoin spot fiyat borsa yatırım fonu (ETF) planlarını açıkladığında, BTC’nin 25.000 dolar bölgesinde dolaştığını ve haberin akabinde piyasayı 30.000 dolar ve üzerine yanlışsız gönderdiğini belirtiyor.

Dönüştürülmüş Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) isminde farklı bir ABD spot ETF’sinin piyasaya sürülmesine yönelik yasal çabada verilecek kararla birlikte, deja vu hissi daha da somut bir hal aldı. Soloway, “Black Rock’ın bir spot ETF için müracaatta bulunduğu haberi burada ortaya çıktı. Bu haberin 25 binden 31 bine yükselmesi büyük ölçüde onaylanmasının yarattığı iyimserliğin bir sonucuydu,” yorumunu yapıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Balinalar Durmuyor! Bitcoin Bu Sayılara Düşebilir! 2

Bitcoiner için “maksimum acı” 9,000 dolar

Ancak aşağı tarafta, Mart ortasından bu yana dokunulmamış olsa da, 20.000 dolar grafikteki ana özellik olarak hala büyük görünüyor. Gareth Soloway, bu mevzuda şu görüşlerini lisana getiriyor:

25 bin dolar kırılırsa, bir sonraki durak 20 bin dolar olacak. Bu kilit bir düzey. Zira SVB’nin başarısız olduğu bir noktayı temsil ediyor. Para bankalardan kaçtı ve BTC’de saklandı. 20 bin başarısız olursa, 52 hafta (mevcut döngü düşükleri) muhtemelen 15.700 dolarda test edilecektir. 12-13 bin, 9-10 bin (maksimum acı) üzere daha düşük bir maksat olarak hala masada.

Akıllı para, bu düzeylerden yavaş yavaş satın alacaktır”

Soloway tekrar de Kasım 2022 döngü tabanının altında bir kırılma için bir “neden” görmediğini söylüyor. Lakin, ABD pay senetlerini o zamanki düzeylere geri götüren risk varlıklarında kitlesel bir satış dışında. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere BTC en son Eylül 2020’de 10.000 doların altında süreç gördü. Soloway, “Bitcoin’in dijital altın istikametine inanmaya devam eden akıllı para, kilit takviyelerden ve DCA’dan yavaş yavaş satın alacaktır. Uzun vadede Bitcoin’de yükseliş eğiliminde olmaya devam ediyorum,” diye ekliyor.

Potansiyel bir umut ışığı olarak, çoğunluğu 17 Ağustos’ta gerçekleşen Bitcoin likidasyonları yazı sırasında soğumaya başladı. CoinGlass bilgilerine nazaran, bunlar Kasım 2022’deki FTX patlamasından bu yana gerçekleşen en yüksek ölçüler.

Ulaş Utku Bozdoğan: Balinalar Durmuyor! Bitcoin Bu Sayılara Düşebilir! 3Kripto 24 saatlik likidasyon ısı haritası. Kaynak: CoinGlass

Bitcoin için daha düşük düzeyler mümkün değil!

Gecelik çöküşün göze çarpan kayıplarından biri de Bitcoin’in 200 haftalık kolay hareketli ortalaması (SMA) oldu. Klasik bir ayı piyasası takviye düzeyi olan 200 haftalık SMA, geçtiğimiz yıl boyunca giderek daha güçlü ticaret şartlarına sahne oldu. 2022’de BTC fiyat hareketi trend çizgisinin altında en uzun süreyi geçirdi. Ayrıyeten, 18 Ağustos itibariyle bir defa daha dayanak olarak eksik kaldı.

Cubic Analytics’in kıdemli analisti Caleb Franzen’a nazaran ise 200 haftalık MA’nın etrafındaki “bulut” bir alım bölgesine işaret ediyor. Analist, “Haziran ayında Bitcoin 200 haftalık MA bulutunu yine test ettiğinde düşüş eğiliminde değildim. Bitcoin’in 200 haftalık MA bulutunu tekrar test ettiği bu gece de düşüş eğiliminde değilim,” diyor. Franzen, 25.000 doların kendi hududu olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten, daha düşük düzeylerin muhtemel olmadığını öne sürüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Balinalar Durmuyor! Bitcoin Bu Sayılara Düşebilir! 4200 SMA ile BTC 1 haftalık grafik. Kaynak: TradingView
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap