Balinalar Bu Coinlere Akın Etti! Bitcoin Düşecek mi?

Balinalar Bu Coinlere Akın Etti! Bitcoin Düşecek mi?

Paylaş
BTC Piyasası: Balinalar Bu Coinlere Akın Etti! Bitcoin Düşecek mi?

Santiment datalarına nazaran, balinalar tekrar Bitcoin BTC hareketine başladılar. Pekala bu durum ilerleyen günler için ne manaya geliyor?

Bitcoin balinaları stablecoin topluyor

Balinalar olarak bilinen ve içinde çok fazla sayıda stablecoin bulunan cüzdan sahiplerinden haber var. Kıymetli bir atılım yapıyor. Buna nazaran Bitcoin BTC’nin son vakitlerde 30 bin dolar işaretinin altına düşmesinden stratejik olarak yarar sağlıyor. Tether, USDCoin, BinanceUSD ve Dai üzere stablecoinlerin hepsinde arzda bu büyük cüzdanlara yanlışsız bir kayma görüldü.

BTC Piyasası: Balinalar Bu Coinlere Akın Etti! Bitcoin Düşecek mi? 1

Balinaların stablecoin varlıklarındaki keskin artışın Bitcoin BTC’nin fiyat düşüşüyle tıpkı vakte denk gelmesinin bir manası var. Balinaların potansiyel bir toparlanma beklentisiyle daha düşük fiyatlardan Bitcoin satın alıyor olabileceğini düşündürüyor.

Birikim yükseliş eğilimine işaret ediyor

Bu aya ilişkin bir diğer Santiment verisi seti, 27 Haziran’dan bu yana 100.000 ila 10 milyon dolar ortasında stablecoin tutan DAI ve Paxos Standard (USDP) adreslerinde büyük bir artış olduğunu ortaya koydu. Buna ek olarak, piyasa istihbarat sitesi 27 Haziran’dan bu yana yatırımcıların tüm DAI arzının %2’sini eklediğini bildirdi.

Bu durum Bitcoin’in gelecekteki fiyatlandırmasına nasıl yansıyacak? Balinaların Bitcoin biriktirmesi ekseriyetle önder kripto para ünitesi için bir yükseliş eğilimine işaret eder. Büyük oyuncular, sahip oldukları kıymetli varlıklar nedeniyle piyasanın tarafı üzerinde değerli bir tesire sahip olabilirler. Bu balinaların büyük stablecoin varlıklarını tekrar Bitcoin’e kaydırma itimalleri var. Buna nazaran, artan talep Bitcoin’in fiyatına değerli bir takviye sağlayacaktır.

Piyasa ihtiyatlı davranış içinde olmalı

Öte yandan, bu stablecoin’lerin piyasa pahası düşüyor. Tether’in global piyasa kıymeti 24 saat içinde %0,03 oranında düştü. USDC’nin piyasa pahası %0,05, BUSD’nin piyasa bedeli ise bir günde %0,02 oranında azaldı.

BTC Piyasası: Balinalar Bu Coinlere Akın Etti! Bitcoin Düşecek mi? 2

Ancak, piyasa temkinli davranmalıdır. Bu büyük sahiplerin ani bir Bitcoin satışı, fiyatların düşmesine yol açacak. Ayrıyeten bu kuruluşların kripto para piyasasında sahip oldukları gücü gösterecek. Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin geçen haftaya kıyasla %1,2 düşüşle 29.388 dolar civarında süreç görüyor.

Bitcoin madenci rezervi yükseliyor

CryptoQuant’ın bilgilerine nazaran, BTC madenci rezervi 27 Mayıs’taki 1,826 milyondan 30 Temmuz itibariyle 1,841 milyona yükseldi. Artan BTC madenci rezervi ve nispeten istikrarlı ve sabit kripto para fiyatları, madenciler ortasında optimistlik hissine işaret ediyor. Bu durum madenciler ortasındaki hassaslığı ve itimadı artırıyor. Buna nazaran bu durum muhtemelen fiyatları yükseltebilir ve satıcıların kripto parayı daha da aşağıya çekmesini önleyebilir. Şu anda, daha evvel de belirtildiği üzere, Bitcoin 30.000 doların altında seyrediyor.

BTC Piyasası: Balinalar Bu Coinlere Akın Etti! Bitcoin Düşecek mi? 3

Kripto alanındada, Bitcoin madenci rezervi tüm madencilerin ve madencilik havuzlarının elindeki tüm BTC’leri ölçer. Şimdi tasfiye edilmemiş olan toplam BTC sayısını gösterir. Fiyat açısından bu kıymetlidir. Madenciler operasyonel maliyetleri karşılamak ve kar elde etmek için coinlerini sık sık satar. Bu nedenle, izleyiciler piyasa hassaslığına ait pahalı bilgiler için ekseriyetle alım satım modellerini izler.

Bitcoin’in gelecekteki fiyatlarını etkileyen faktörler

Bitcoin madenci rezervi eğilimleri traderlar için kıymetlidir. Fakat, öbür kritik faktörler gelecek seanslarda fiyatları etkileyebilir. Ayrıyeten bunlardan kimilerinin olumsuz tesirleri olabilir. Farklı ülkelerin Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para ünitelerini nasıl düzenlemeye karar verdikleri, likiditeyi ve yatırımcı algısını etkileyebilecek değerli bir konudur.

BTC Piyasası: Balinalar Bu Coinlere Akın Etti! Bitcoin Düşecek mi? 4

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri’nde, bir Bitcoin Spot ETF’sinin Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) tarafından onaylanması ya da reddedilmesi, önümüzdeki aylarda Bitcoin’in fiyatını kıymetli ölçüde etkileyecek. Bir Bitcoin ETF’sinin onaylanması, kurumsal oyuncuların Bitcoin’i portföylerine dahil etmelerini sağlayarak kripto piyasalarına sermaye enjekte edecek. Ayrıyeten potansiyel olarak likiditeyi artıracaktır. Şu anda, Grayscale’in GBTC’si, kurumların direkt BTC satın almadan Bitcoin’e yönelmesine imkan tanıyor.

Diğer faktörler

Fiyatla ilgili faktörlerin ötesinde, Bitcoin BTC’nin proof of work ağı faktörü var. Faaliyetlerini sürdürmek için değerli ölçüde güç tüketimi nedeniyle tenkitlere maruz kalmıştır. Çevresel dertlere cevap olarak Çin, Bitcoin ve kripto madenciliği faaliyetlerini yasakladı. Bu adım ağın hash gücünde düşüşe neden oldu. Ayrıyeten BTC fiyatlarını olumsuz etkiledi. ABD ve Avrupa’nın gelecekte emsal bir yol izleyip izlemeyeceği şimdi belirli değil. Bütün bunlar Bitcoin’in fiyat yörüngesi üzerinde tesirlere sahip olacak.

BTC Piyasası: Balinalar Bu Coinlere Akın Etti! Bitcoin Düşecek mi? 5

Bitcoin fiyat sakinliğiyle karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Öbür taraftan, artan madenci rezervi optimist hisler için bir umut ışığı sağlıyor. Bununla birlikte, düzenleyici kararlar ve çevresel korkular değerli bir tesir yaratıyor. Bu yüzden Bitcoin’in fiyat yörüngesinin geleceği belirsizliğini korumaktadır. Traderlar ve yatırımcılar kripto piyasasında gezinirken btcpiyasasi.com olarak belirttiğimiz üzere bu faktörleri yakından takip ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap