Balinalar Bitcoin Saldırısına Başladı! Neler Bekleniyor?

Balinalar Bitcoin Saldırısına Başladı! Neler Bekleniyor?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Balinalar Bitcoin Saldırısına Başladı! Neler Bekleniyor?

Santiment’in son tahlili, değerli ölçüde kripto para ünitesine sahip Bitcoin yatırımcıları ortasında dirençli bir eğilim olduğunu ortaya koyuyor. Piyasadaki son gerilemeye karşın Santiment’in bilgileri çarpıcı bir gelişmeye işaret ediyor. Kimi balinaların 17 Ağustos’tan bugüne kadar etkin olarak 11.600 BTC’nin üzerinde birikim yaptığını gösteriyor. Ayrıntılara bakalım.

Piyasa dalgalanmalarının ortasında istikrarlı Bitcoin birikimi

Birikimdeki artış, BlackRock’ın Amerika Birleşik Devletleri’nde spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başlatma niyetini açıklamasıyla tetiklenen kripto para ünitesi alanındaki değerli faaliyetin çabucak akabinde geldi. Santiment’in kripto para ünitelerine odaklanan tahlil platformunun iddiası var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Balinalar Bitcoin Saldırısına Başladı! Neler Bekleniyor? 1

Buna nazaran, 10 ila 10.000 BTC’ye sahip olanlar olarak sınıflandırılan bu büyük yatırımcıların atılımları var. Santiment 17 Ağustos’tan bu yana toplu olarak 11.629 BTC satın aldığını iddia ediyor. Mevcut piyasa oranlarına nazaran, bu birikmiş BTC zulasının toplam pahası yaklaşık 308 milyon dolar.

Stratejik birikim modelleri

Santiment’in grafiklerine daha yakından bakıldığında değişik bir durum var. Bu balinaların sırf düşüş piyasası devirlerinde değil, tıpkı vakitte fiyat rallileri sırasında da BTC biriktirdiği ortaya çıkıyor. Bu stratejik birikim, SpaceX’in kalan Bitcoin varlıklarını potansiyel satışıyla ilgili spekülasyonların tetiklediği son piyasa çapındaki geri çekilme ile uyumlu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Balinalar Bitcoin Saldırısına Başladı! Neler Bekleniyor? 2

Bu söylentilerin akabinde Bitcoin anında 3.000 doların üzerinde bir düşüş yaşadı. Ayrıyeten son iki ayın en düşük düzeyi olan 25.300 dolara ulaştı. XRP üzere birtakım altcoinler de bundan etkilendi. Buna nazaran haftalık kayıpları %20’yi aştı.

BlackRock’ın ETF dosyalama etkisi

Bu büyük yatırımcılar ortasında Bitcoin’e yönelik artan iştahın denk geldiği bir nokta var. BlackRock’ın ABD’de spot bir Bitcoin ETF’si sunmak için yaptığı müracaatla birebir vakte denk geldi. Bu müracaat varlık yöneticisinin kripto para alanına girme konusundaki hırsını gösteriyor. Başka taraftan müracaat yatırımcıların daha fazla ilgisini çekmiş üzere görünüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Balinalar Bitcoin Saldırısına Başladı! Neler Bekleniyor? 3

Daha evvel btcpiyasasi.com tarafından bildirildiği üzere, bu balinalar 17 Haziran (BlackRock’ın ETF müracaatından sonraki gün) ile 10 Temmuz ortasında 2 milyar doların üzerinde Bitcoin biriktirdi. Bu stratejik birikim, kısa vadeli piyasa dalgalanmalarından bağımsız olarak gerçekleşiyor. Ayrıyeten kripto para ünitesinin uzun vadeli potansiyeline duydukları itimadın altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Balinalar Bitcoin Saldırısına Başladı! Neler Bekleniyor? 4

Özetle, Bitcoin balinaları, piyasa düşüşleri sırasında bile kıymetli ölçülerde BTC biriktiriyor. Buna nazaran esneklik ve stratejik düşünme sergilemiş durumdalar. Bilhassa BlackRock’ın ETF maksatlarının akabinde devam eden birikimleri dikkat çekiyor. Bütün bunlar büyük yatırımcıların kripto paranın geleceğine duydukları kalıcı inancı vurguluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap