Balina hareketlerinde artış Bitcoin’de satış hazırlığı mı?

Balina hareketlerinde artış Bitcoin’de satış hazırlığı mı?

Paylaş
BTC Piyasası: Balina hareketlerinde artış Bitcoin’de satış hazırlığı mı?

Investing.com – Son 24 saatte yüksek ölçülü Bitcoin transferleri, kripto para volatilitesinde bir artış olabileceğine yönelik spekülasyonları artırdı.

Blockchain izleme platformu Whale Alert, bugün yüksek ölçüde Bitcoin transferlerini raporladı. Whale Alert tarafından paylaşılan birinci transferin anonim cüzdanlar ortasında gerçekleştiği görülürken ölçünün 125 milyon dolara yakın kıymette 4.800 BTC olduğu kaydedildi.

Bu transferden kısa bir müddet sonra bu sefer 76 milyon dolar kıymetinde 2.910 BTC, anonim bir cüzdandan ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase’e aktarıldı. Son büyük transferin kripto borsasına gerçekleştirilmesi, yakın vakitte bir satış dalgasının daha gelebileceği tarafında kaygıları artırdı.

Özellikle yarın başlayacak olan ve Cuma günü Powell’ın konuşma yapacağı Jackson Hole Sempozyumu, global piyasalar ile birlikte kripto para piyasalarını da etkileyebilecek potansiyele sahip. Powell’ın global piyasalar ve para siyaseti konusundaki muhtemel bir şahin tondaki görüşlerinin kripto paralarda satışları hızlandırabileceği görüşü ağır basıyor. Bu kritik toplantı öncesi balina hareketlerinin hızlanması ise büyük yatırımcıların tetikte beklediğine dair söylentilere neden oluyor.

Mevcut transferlere karşın Bitcoin, son 24 saatlik vakit diliminde düşük hacimli süreçler eşliğinde yatay kalmaya devam etti. Bitcoin’de dün kapanışa yanlışsız 25.300 dolara kadar bir gerileme görülürken akabinde süratle toparlanan kripto para 26.000 dolar hududundaki hareketine devam etti. Fakat BTC, son bir haftada %10’u aşan kıymet kaybı sonrası hâlâ negatif görünümünü koruyor.

Bitcoin’in pay piyasalarıyla korelasyonu artıyor

Küresel piyasalarda risk iştahının düşüşte olduğu Ağustos ayında CCData bilgilerine nazaran Bitcoin’in pay piyasalarıyla korelasyonu yükselişe geçti. İki finansal varlığın birbirleriyle bağlantısını ölçmek için kullanılan korelasyon, %100 düzeyine yaklaştıkça varlıkların tıpkı istikamette hareketinin kuvvetlendiğini gösterir.

Veriler, Bitcoin’in S&P 500 ve Nasdaq ile korelasyonun geçen ay negatif olduğuna işaret ediyordu. Yeni durumda ise iki piyasa ortasındaki korelasyon %40 düzeyine ulaşmış durumda.

Ağustos ayında kripto ve pay piyasaları ortasındaki korelasyonun tekrar yükselişi, risk iştahını azaltan faiz artışı beklentileri ve global piyasaları etkileme potansiyeline sahip Çin ekonomisindeki olumsuz görünümün ortasında gerçekleşiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap