BALD ile Sam Bankman-Fried’ın Alameda’sı ortasında bir alaka olabilir

BALD ile Sam Bankman-Fried’ın Alameda’sı ortasında bir alaka olabilir

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: BALD ile Sam Bankman-Fried’ın Alameda’sı ortasında bir alaka olabilir

BALD token çılgınlığı, fiyatları yüzde 4.000.000 üst taşıdı ve trader’lardan 68 milyon doların üzerinde para çekti.

Kripto sleuth’ları, Alameda Research ile BALD’un deployer cüzdanı ortasında irtibatlar olduğunu keşfetti.

On-chain datalar, memecoin BALD’un deployer mukavelesi ile Nansen tarafından Alameda Research’e ilişkin olduğu bildirilen cüzdan ortasında etkileşim bulunduğunu gösteriyor.

Wintermute’in araştırma lideri Igor Igamberdiev, diğer bir cüzdan adresini daha (0xccFa05) Alameda ile ilişkilendirdiğini ve cüzdan sahibinin güçlü teknik yeteneklere sahip, bilgili bir DeFi kullanıcısı olduğunu bildirdi. Ayrıyeten cüzdan sahibinin dYdX’in birinci sürümünde ve Oasis’te süreç yaptığı, SushiSwap‘tan gelen birinci tekliflerde oy kullandığı kanıtlandı.

Cüzdanın o devirde kripto borsaları Binance, FTX ve Coinbase’de faal göründüğü, Yearn Finance ve Cream üzere erken DeFi projelerinde milyonlarca dolar farm eden ilgili bir DeFi kullanıcısı olduğu biliniyor.

Bununla birlikte Igamberdiev, süreçler Alameda’dan birine ilişkin görünse de Bankman-Fried’ın kendisi olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor.

BALD’un yükselişi

Geçtiğimiz hafta açlığın hakim olduğu memecoin furyası, Coinbase‘in yeni layer-2 blokzinciri olan Base’in Ethereum (ETH) üzerinde yaklaşık 68 milyon dolar, süreç hacmi olarak da 200 milyon dolardan fazla fon çekmesine yardımcı oldu.

Yatırımcılar, BALD token satın almak için adeta akın etti ve böylelikle pazar günü geç saatlerde BALD’un piyasa bedeli 85 milyon dolara kadar yükseldi. Örneğin @cheatcoiner kullancısı, 500 dolarlık yatırımından 1,4 milyon doların üzerinde çıkar elde etti.

Ancak pazartesi günü, BALD deployerları ani ve duyurulmamış bir halde token’in süreç çiftlerinden milyonlarca dolarlık likidite çekmeye başladı. Bu durum binlerce yatırımcıyı etkiledi ve çıkışlar fiyatların yüzde 90 düzeyinde düşmesine neden oldu.

Tüm bu drama komik bir detay da ekleniyor: Base blokzincir şimdi resmi olarak halka açık değil ve lansmanın bu yılın ilerleyen aylarında yapılması bekleniyor.

Kripto borsası Coinbase tarafından OP Stack üzerinde geliştirilen Base, ocak ayında testnet’ini başlattı ve temmuz ayı ortalarında geliştiricilerin kullanımına açıldı. Süreç yoğunluğunun BALD hype’ı dışında hayli düşük olduğu belirtiliyor.

Cüzdan sahibinin SBF olma mümkünlüğü düşük

On-chain bilgilere nazaran cüzdanın Alameda’ya ilişkin olması mümkün olsa da toplumsal medyada speküle edilenin bilakis FTX’in kurucusu Bankman-Fried’ın cüzdan sahibi olması pek muhtemel değil.

Bankman-Fried’ın kefalet şartları gereği internet erişimi sıkı bir halde denetim altında tutuluyor ve yalnızca haber, spor ve eğitim sitelerine erişmesine müsaade veriliyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap