Bakkt’ın Bitcoin Opsiyon Sözleşmelerine Az Bir Zaman Kala CME BTC Opsiyon Sözleşmelerinin Detaylarını Açıkladı

Bakkt’ın Bitcoin Opsiyon Sözleşmelerine Az Bir Zaman Kala CME BTC Opsiyon Sözleşmelerinin Detaylarını Açıkladı

Paylaş
Bakkt’ın Bitcoin Opsiyon Sözleşmelerine Az Bir Zaman Kala CME BTC Opsiyon Sözleşmelerinin Detaylarını Açıkladı

Kriptokoin – Bitcoin vadeli işlemler platformları arasındaki rekabet giderek artıyor. Chicago Ticaret Borsası yeni BTC opsiyon sözleşmelerinin ayrıntılarını yayınlarken Bakkt’ın eşdeğer ürününün piyasaya sunulmasına bir haftadan az bir süre kaldı. Peki bu duruma Bitcoin fiyatları nasıl tepki verecek?

Daha Fazla Kurumsal Yatırımcı Odaklı Bitcoin Ürünü

İki yıl önce bu zaman CME, oyunun kurallarını değiştiren Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini başlatmaya hazırdı. Yatırımcılar ilk defa bir dijital varlıkla ilgili short pozisyonu alacaklardı. Yatırımcılar bu işlemleri muhteşem bir şekilde gerçekleştirdiler.

O zamandan beri ABD hükümetinin BTC balonunu patlatmak için teklifleri bilerek hızlandırdığı ifade ediliyor. Bu hamleler gerçekten de işe yaradı. Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ve vadeli işlem sözleşmelerinin piyasaya sürülmesini takip eden ertesi yıl % 80’in üzerinde düşüş yaşadı.

Aradan hızla geçen iki yılın ardından sahne artık tamamen farklı durumda. Piyasalar iyiden iyiye yerleşmiş durumda. Ayrıca kurumsal yatırımcılar biraz Bitcoin ile ilgilenmek istiyorlarsa en azından aralarında tercih yapabilecekleri seçenekler şimdi çok fazla.

Geldiğimiz noktada CME, 13 Ocak’ta başlatılması planlanan BTC opsiyon sözleşmelerini ayrıntılı olarak açıkladı.

Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri arasındaki temel fark, sözleşme sahibinin vade tarihinde vadeli işlem sözleşmesi satmak zorunda olması. Opsiyonlarla, sözleşmenin bitiminde Investopedia’ya göre satılma gibi bir zorunluluk bulunmuyor. Elbette ki bu durum piyasa fiyatlarını etkileyebilecek bir esneklik sağlıyor.

Konunun ayrıntılarına gelince, sözleşme bedeli bir BTC olacak ve aylık olarak teklif edilecek. Daha detaya girersek fiziksel olarak teslim edilecekleri anlamına geliyor, yani yatırımcılara sözleşmenin bitiminde Bitcoin verilecek. Eğer Bakkt ürünleri buna dayanak yapılırsa yatırımcılar bu opsiyonu tercih etmeyeceklerdir.

Yatırımcıların yeniden short pozisyonu almalarına bakılırsa çoğu kimse büyük bir dump hareketinin geleceğini umduğu için yapılan yorumlar da aşağı yönlü. Belki de durum tam tersi yönde de gelişebilir.  CME vadeli işlemlerini ilk başlattığında, Bitcoin bir parabolik pump hareketinin zirvesine yaklaşıyordu, bu yüzden short pozisyonu almak tek mantıklı seçenekti. Bu defa Bitcoin’de altı aylık bir düşüş trendi yaşandığı için durum long pozisyonları lehinde daha fazla seçeneğe dönüşebilir.

Bakkt İlk Defa Orada Olacak

Gelecek hafta Pazartesi günü Bakkt, CME’den bir ay kadar önce kendi bitcoin opsiyon sözleşmelerini başlatacak. Ekim ayında yapılan duyuruya göre Bakkt Bitcoin opsiyon sözleşmeleri, Bakkt Aylık Bitcoin Vadeli İşlemler sözleşmesi kriterine dayanacak.

Yavaş bir başlangıçtan sonra, Bakkt vadeli sözleşmeleri ivme kazanmaya başlıyor ve düzenli olarak rekor seviyede işlem görüyor.

Bu durum piyasalara çıktığında olduğu gibi, Bitcoin’in fiyat hareketliliği açısından yukarı yönlü bir ivme kazandırması muhtemel değil. Piyasa hissiyatı şu anda aşırı derecede düşmekte ve bu durumun BTC opsiyon sözleşmelerinin piyasaya sürülmesiyle değiştirilmesi muhtemel değil.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap