Bakanlıktan Dolar kurundaki yükseliş sonrası açıklama geldi

Bakanlıktan Dolar kurundaki yükseliş sonrası açıklama geldi

Paylaş
Uzman Coin: Bakanlıktan Dolar kurundaki yükseliş sonrası açıklama geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan son dönemdeki gelişmelere ilişkin bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, vatandaşların Türk Lirası ve Türk Lirası cinsi varlıklara olan güveninin devam etmesinin ve riskli pozisyonlar almaktan kaçınmalarının her açıdan önemli olduğunun değerlendirildiği vurgulandı.

Ayrıca bu süreçte gereken tüm tedbirlerin kararlılıkla alınacağının altı çizildi.

Açıklama şu şekilde:

“Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya askeri müdahalesi kapsamındaki gelişmeler yakından izlenmektedir. Uluslarası alanda yaşanan bu gelişmelerin olası ekonomik ve finansal etkileri; tarım, turizm, dış ticaret, enerji ve müteahhitlik dahil her boyutuyla, Bakanlığımızca ve ilgili Bakanlıklarla istişare içinde takip edilmektedir. Şimdiye kadar olduğu gibi bu süreçte de gereken tüm tedbirler kararlılıkla alınacaktır.

Türkiye ekonomisi, sağlam temelleriyle geçtiğimiz dönemde birçok iç ve dış şoku bertaraf etmiştir. Üretimi, ihracatı, yatırımları ve istihdamı önceleyen; dengeli ve istikrarlı büyümeyi odağına alan Türkiye Ekonomi Modeli ile attığımız adımlar sayesinde ülkemizin zorluklara karşı dayanıklılığını daha da güçlendirdik.

Bilindiği üzere yakın zamanda manipülatif söylemlere itimat ederek oldukça riskli pozisyonlar alan vatandaşlarımız önemli mali kayıplarla karşı karşıya kalmıştır. Son iki ayda Türk Lirasını güçlendirmek için önemli politikalar uygulamaya konulmuş ve bu konuda başarılı olunmuştur. Bu çerçevede, uluslararası finansal piyasalarda bu gerginliğin neden olduğu oynaklıklara karşı vatandaşlarımızın Türk Lirası ve Türk Lirası cinsi varlıklara olan güveninin devam etmesinin ve riskli pozisyonlar almaktan kaçınmalarının her açıdan önemli olduğu değerlendirilmektedir.”

Dolar/TL 14.60’ı aştı

Bakanlığın açıklaması, savaşın etkisiyle Dolar/TL kurunda görülen yükseliş sonrası geldi. Dolar/TL, gün içerisinde 14.60’ın üzerine çıktı ve TSİ 16.30 itibari ile 14.34’ten işlem görüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap