Avustralya’da Devlet Bilgisayarı Madencilik İçin Kullanıldı

Avustralya’da Devlet Bilgisayarı Madencilik İçin Kullanıldı

Paylaş
Avustralya’da Devlet Bilgisayarı Madencilik İçin Kullanıldı

Avustralya sıra dışı bir haberle çalkalanıyor. Avustralya’da devlet dairesinde memur olarak çalışan biri çok ilginç bir şey yaparak gündeme oturmayı başardı. İddiaya göre devlet dairesinde çalışan bir kişi devlete ait olan bilgisayarlardan Bitcoin madenciliği yaptı. Üstelik bu zamana kadar yaptığı madencilik işlemlerinden tam 9 bin dolar gelir elde etti. İşin ilginç yanı ise memur bu işten karla çıkarken devlete ise bu kazancının 15 katı kadar elektrik faturası borcu bıraktı. Haberlere konu olan bu olaydan sonra insanlar şaşkınlığını gizleyemedi.

Avustralya’da yayın yapan gazetede yer alan habere göre memur olarak çalışan kişinin, devletin bilgisayarlarına tam erişim izni olduğu belirtildi. Devlet dairesinde çalışan kişi de bu yetkiyi kötüye kullanarak birçok bilgisayarda madencilik işlemi yapmaya başladı. Yaptığı birkaç ayarlamadan sonra tam 5 bilgisayardan kripto para madenciliği yaptığı tespit edildi. Elde edilen bilgilere göre devleti zarara uğratan ve haksız kazanç sağlayan bu kişinin en az on yıl hapis cezasıyla yargılanacağı bildirildi.

Devlet bilgisayarlarından madencilik yapan bu kişi, devletin işlerini aksattığı, bilgisayarları yavaşlattığı, devleti zarara uğrattığı ve vatandaşa verilecek hizmeti de aksattığı için hakkında çok ağır bir soruşturma dosyası hazırlanıyor. 9 bin dolar kazanmak için böyle bir yola başvuran bu kişinin bundan sonraki yaşamını hapiste geçireceği öngörülüyor. Yapılan resmi açıklamada gerekli soruşturmanın başlatıldığını ve ara ara bu tarz olayların yaşanabildiği belirtildi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap