Avustralya mali düzenleyicisi, eToro’ya dava açtı

Avustralya mali düzenleyicisi, eToro’ya dava açtı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Avustralya mali düzenleyicisi, eToro’ya dava açtı

Avustralya Menkul Değerler ve Yatırım Kurulu (ASIC), türev hizmet kontratlarındaki sorunlardan ötürü eToro’ya dava açtı.

ASIC, kripto ticaret platformu eToro’nun türev piyasalara yönelik mukavelelerindeki testlerin yetersiz sonuçlandığını açıklayarak dava açtığını duyurdu. Fark kontratı (CFD) eseri konusundan ASIC ile karşı karşıya kalan eToro, kullanıcılarında panik havası yarattı. ASIC’in genel açıklaması ise, CFD eseriyle ilgili olarak çok geniş bir pazarı hedeflemek ve tasarım-dağıtım kurallarını ihlal etmek formunda yer alıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Avustralya mali düzenleyicisi, eToro’ya dava açtı 1

eToro’nun yüksek riskine değinildi

ASIC, eToro tarafından sunulan CDF’lerin yüksek riskli ve değişken olduğu tabir etti. Platform üzerinde gerçekleştirilen testleri ele alarak açıklama yapan ASIC, şunları söyledi;

“eToro’nun tarama testi, başarısız sonuçlanmıştır. CFD eserinin muhtemelen uygun olmayacağı müşteriler haricinde hiçbir yararı bulunmuyor. Örneğin, müşteriler sözlerinde sınırlama olmaksızın değişikliğe gidebilmeli. Ayrıyeten, müşterilerin mümkün başarısızlık durumlarıyla ilgili sorular sorulmalıydı.”

eToro ile Avustralya düzenleyicisiyle ortasında ipler düzgünce gerilmiş durumda. Müşteri meseleleri, hizmet sistemleri ve kontratlardan kaynaklı olarak eToro’yu radarına alan ASIC’in bu kararının nasıl sonuçlar yaratacağı ise merakla bekleniyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap