Avrupa’nın küçük ülkesi kapılarını Bitcoin’e açmaya hazırlanıyor

Avrupa’nın küçük ülkesi kapılarını Bitcoin’e açmaya hazırlanıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa’nın küçük ülkesi kapılarını Bitcoin’e açmaya hazırlanıyor

Investing.com – Avrupa’nın en küçük ülkeleri ortasında yer alan Liechtenstein, devlet hizmetleri için yapılacak ödemelerde Bitcoin ödeme seçeneceğinin ekleneceğini duyurdu.

Ülkenin Başbakanı Daniel Risch tarafından yapılan açıklamada Bitcoin’i kamu ödemelerinde bir ödeme seçeneği olarak kabul edeceklerini söyledi. Daniel Risch, bu açıklamasıyla birlikte ülke hazinesinde BTC tutmayacaklarının altını çizerken varlıkların eş vakitli olarak ülkenin yasal para ünitesi İsviçre frangına çevrileceğini de kelamlarına ekledi. 

Liechtenstein hükümeti, hazinesinde BTC tutmayı düşünmese bile bu telaffuz, bir Avrupa ülkesinde daha BTC ödemelerinin yasal hale gelmesiyle kripto savunucuları tarafından memnuniyet karşılandı. Misal bir gelişme geçtiğimiz periyotlarda İsviçre’nin Lugano ve Zug kentlerinde yaşanmıştı. Bilhassa Lugano, BTC süreçlerini kentte faal olarak kullanılması konusunda kıymetli adımlar attı. Liechtenstein ise 2019 yılında Blockchain yasasını onaylayarak kripto dostu ülkeler ortasında olduğunu göstermişti.

En kapsamlı kripto düzenlenmesi MiCA, Avrupa Birliği’nde kabul gördü

Diğer yandan geçtiğimizde günlerde Avrupa’da bilinen en geniş kripto yasa tasarısı olan MiCA, ezici bir çoğunlukla kabul edildi. Böylece Avrupa Birliği sonları içerisinde faaliyet gösterecek kripto şirketleri bilhassa kara parayı aklamayı tedbire eforları içerisinde müşteri tanıma prosedürüne bağlı kalacak. Ayrıyeten kripto şirketleri ve yatırımcıları müdafaa konusunda bir çok uygulama yasa kapsamına alınmış olacak. 

MiCA’nın kripto dalına getireceği yararlardan biri ise şu an şirketlerin faaliyet gösterdikleri 27 ülkenin farklı düzenlemelerine uymak yerine tek bir yasaya tabi olarak kıymetli bir netlik kazanacak olmaları. Bundan sonraki süreçte şirketlerin onaylanan yasaya ahenk sağlaması için 12 – 18 aylık bir müddet verilecek. Böylelikle MiCA’nın kripto dalı üzerindeki tesirinin 2024 yılı sonlarında görülmesi bekleniyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap