Avrupa’da kripto paralara dayalı borsa fonlarına talep artıyor

Avrupa’da kripto paralara dayalı borsa fonlarına talep artıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa’da kripto paralara dayalı borsa fonlarına talep artıyor

Investing.com – Avrupa bölgesinde kripto paralara dayalı borsada süreç gören yatırım eserlerine (ETP) olan talep yaz aylarında artış kaydetti. 

Son iki aylık net fon girişlerinin akabinde evvelki 3 aydaki global çapta çıkışların bilakis dönmeye başladığı görüldü. 

Son raporlara nazaran Avrupa piyasasında süreç gören ETP’ler, geçen yıl Mart ayından bu yana en yüksek fon girişini Haziran ayında kaydetti. Buna nazaran Haziran ayında net 162 milyon dolarlık bir giriş kaydedildi. Temmuz ayında ise fon girişleri 65 milyon dolara yakın gerçekleşirken artmaya devam etti. Morningstar datalarına nazaran Mayıs ayında 108 milyon dolarlık çıkışın akabinde Avrupa kripto ETP piyasasında son iki ayda bir toparlanma gerçekleşmiş oldu. 

CoinShares bilgileri ise BlackRock’ın Haziran ayındaki spot Bitcoin ETF müracaatından evvel 3 aylık dönemde net ETP çıkışlarını yansıtmıştı. BlackRock, böylelikle ETP’ye yönelik talep konusunda bir dönüm noktasını oluşturdu ve global çapta 9 hafta üstü üste devam eden talep ile 400 milyon dolarlık fon girişi gerçekleşti.

BlackRock başvurusu ETP talebini tetikledi

Dünyanın en büyük fon idare şirketinin Bitcoin ETF pazarına yönelmesinin akabinde ETP pazarında da gözle görülür bir talep artışı gerçekleşti. O denli ki CoinShares dataları, kurumsal yatırımcıların Haziran ve Temmuz aylarında global çapta 610 milyon dolarlık yatırım yaptığını ortaya koydu. 

Bununla birlikte Ağustos ayına girildiğinde 9 haftalık yükseliş serisinin akabinde fon çıkışları tekrar başladı. CoinShares’in son raporuna nazaran 3 haftalık mühlet zarfında çıkışların hızlandığı görüldü. Fon çıkışında SEC’in bir spot Bitcoin ETF’sini onaylama konusundaki isteksiz halinin tesirli olduğu düşünülüyor. Buna nazaran geçtiğimiz hafta kripto varlık yatırım eserlerinde toplam 55 milyon dolarlık net çıkış görüldü. Öteki yandan kripto yatırım fonları piyasasındaki süreç hacmi de mevsimsel tesirlerden ötürü düşük seyretmeye devam ediyor. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap