Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Hakkında Açıklama Yaptı

Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Hakkında Açıklama Yaptı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Hakkında Açıklama Yaptı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), dijital euroya geçilmesinin akabinde mevduat kaybı yaşanırsa bankaları tazmin edebileceğini açıkladı.

Avrupa’da geçtiğimiz günlerde kripto para regülasyonları olarak bilinen MiCa’yı kabul etti. Bununla birlikte ilerleyen periyotta kripto konusunda atılacak adımlar ise merak konusu. Bununla birlikte ECB idare şurası üyesinden bahse dair açıklama geldi.

ECB İdare Heyeti Üyesinden Açıklama Geldi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) idare heyeti üyesi Fabio Panetta dijital euro hakkında açıklamalarda bulundu. Panetta, ECB’nin dijital euroya geçişin mevduat çıkışına neden olursa bankacılık sistemine nakit enjekte edebileceğini belirtti. Avrupa bankacılık komiteleri, merkez bankası takviyeli bir para ünitesinin mevduatları ve işleri ticari borç verenlerden uzaklaştırabileceği konusunda ikazlarda bulunmuştu. Panetta, bu kaygıları ortadan kaldırmak için ECB’nin bankaları “telafi edebileceğini” söyledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro Hakkında Açıklama Yaptı 1

Avrupa’da dijital euro geliştirme kararı öncesinde, ECB öncelikle vatandaşların bankaları terk etmesi durumunda bankaları telafi etmek için sistemdeki likiditeyi düzenleyebileceklerini söyledi.

Pazartesi günü, Euro’nun dijital versiyonunun sırf tüketiciler tarafından kullanılabileceğini ve şimdi belirlenmemiş olan fakat 3.000 Euro civarında olduğu söylenen azamî tutma hududuna tabi olacağını söyledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap