Artık Kripto Para İşlemlerinde de Devre Kesici Var

Artık Kripto Para İşlemlerinde de Devre Kesici Var

Paylaş
Artık Kripto Para İşlemlerinde de Devre Kesici Var

Geçtiğimiz günlerde ‘devre kesici’ ismini sık sık duymaya başladık. Birçok farklı borsada kullanılan bu mekanizma, borsanın fazla volatil olduğu zamanlarda işlemleri geçici olarak durdurmak için kullanılıyor. Böylece hem yatırımcılara biraz zaman tanınıyor hem de borsadaki hareketlilik bir nebze kontrol altına alınmış oluyor.

Normal şartlar altında kripto para piyasalarında böyle bir mekanizma kullanılmıyordu (Bybit’teki tasfiye mekanizmasını saymazsak). Ancak Huobi bu durumu değiştirmek için ilk adımı attı.

Devre Kesici Geliyor

Huobi’nin türev piyasalarında artık devre kesici mekanizması kullanılacak. Bu mekanizma sayesinde piyasanın çok fazla volatil olduğu dönemlerde işlemlere ara verilecek.

Huobi’nin yöneticilerinden Ciara Sun, bu mekanizmanın yatırımcıların güvenliği açısından büyük önem taşıdığını vurguluyor. CoinDesk’in haberine göre Sun, piyasada çok büyük hareketlenmeler olduğunda “yatırımcıların yüksek risk altında kaldıklarını” ve bu riskleri azaltmak için uygun adımların atılması gerektiğini vurguluyor.

Vadeli kripto para işlemlerinde böyle bir mekanizma ihtiyaç olup olmadığı sorusu özellikle geçtiğimiz hafta yaşanan düşüş sırasında tartışmaya yol açtı. Geçen perşembe günü BitMEX’te sadece 15 dakika gibi kısa bir süre içerisinde 700 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edildi. Eğer BitMEX’te bir devre kesici mekanizması olsaydı borsadaki işlemler, hatta onun da ötesinde direkt Bitcoin fiyatı nasıl etkilenirdi merak konusu.

CoinDesk’in haberine göre Huobi aşamalı tasfiye olarak adlandırabileceğimiz bir mekanizmayı da devreye sokacak. Bu mekanizmaya Bybit kullanıcıları zaten aşina olabilirler. Bu mekanizmanın başlıca özelliği pozisyonların birden tasfiye edilmesi yerine aşamalı şekilde tasfiye ediliyor oluşu.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap