Arjantin’den Kıymetli Bitcoin ve Altcoin Kararı: Yasaklandı!

Arjantin’den Kıymetli Bitcoin ve Altcoin Kararı: Yasaklandı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Arjantin’den Kıymetli Bitcoin ve Altcoin Kararı: Yasaklandı!

Arjantin Merkez Bankası kıymetli bir adım atarak, ödeme uygulamaları aracılığıyla yapılan ödemelerde kripto para kullanımını durduracağını açıkladı. Karar, kripto varlıklarla ilgili riskler ve bunların ülkenin mali istikrarı üzerindeki potansiyel tesirleri konusundaki kaygılar nedeniyle alındı. Arjantin Merkez Bankası 4 Mayıs Perşembe günü bir açıklama yaparak, ödeme sağlayıcılarına Bitcoin ve Ethereum üzere kripto para ünitelerinin platformlarına dahil edilmesini askıya alma talimatı verdiğini belirtti. Karar, ülkenin önde gelen ödeme uygulamalarından Mercado Pago da dahil olmak üzere Arjantin’de faaliyet gösteren tüm ödeme ve elektronik para transferi sağlayıcıları için geçerli. İşte detaylar…

Arjantin’den kıymetli Bitcoin ve altcoin kararı

Arjantin merkez bankası kriptoyu baskı altına alıyor. Banka dün yaptığı bir açıklamada, ödeme platformlarının artık müşterilere Bitcoin üzere kripto varlıklar sunmasının yasaklandığını söyledi.  Arjantin Cumhuriyeti Merkez Bankası (BCRA) bunun kararın nedeninin “riskleri azaltmak” olduğunu söyledi. Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Fintech devi Ualá ve çevrimiçi pazar yeri Mercado Libre de dahil olmak üzere bir dizi tanınan şirket müşterilerine kripto ticareti sunuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Arjantin’den Kıymetli Bitcoin ve Altcoin Kararı: Yasaklandı! 1

Perşembe günü yapılan açıklamada, “Ödeme hesabı sunan ödeme hizmeti sağlayıcıları, yetkili ulusal otorite tarafından düzenlenmeyen ve Arjantin Cumhuriyet Merkez Bankası (BCRA) tarafından müşterilerine yetki verilmeyen kripto varlıklar da dahil olmak üzere kripto varlıklarla süreç yapamaz yahut kolaylaştıramaz” denildi.  Banka, duyuruda müşterileri korumak dışında nedenini açıklamadı.

Arjantin’de enflasyon yüzde 100’ü aştı

Bu, Latin Amerika’nın Amazon muadili Mercado Libre de dahil olmak üzere büyük platformların artık Arjantinlilere Bitcoin satın alma hizmeti sunamayacağı manasına geliyor.  Latin Amerika’nın üçüncü büyük iktisadı olan Arjantin şu anda dünyanın en makus enflasyon oranlarından birine sahip: Son otuz yılda birinci sefer geçen ay yüzde 100’ü aştı.  Ülkedeki bir dizi kripto teşebbüsü ve hatta tanınan bir lider adayı, pesonun çöküşü nedeniyle tasarruf edemeyen ya da fakir olma yolunda ilerleyen Arjantinliler için Bitcoin’in bir kurtarıcı olarak kullanılmasını söylemişti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Arjantin’den Kıymetli Bitcoin ve Altcoin Kararı: Yasaklandı! 2

Kripto para üniteleri Güney Amerika ülkesinde düzenlenmemiş olsa da, tanınan hale geliyorlar. Blockchain data firması Chainalysis, Arjantin’in en süratli büyüyen kripto para piyasalarından biri olduğunu söyledi. Ülke, geçen yıl 2022 Global Kripto Benimseme Endeksi’nde 13. sırada yer aldı. Ülkenin başşehri Buenos Aires geçen yıl, ortalarında MicroStrategy işvereni Michael Saylor ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in de bulunduğu bir dizi kripto para ünitesi figürünün Arjantin’in kripto ekosistemindeki büyüyen rolü hakkında konuştuğu büyük LaBitConf aktifliğine konut sahipliği yaptı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap