Arjantin’de Bitcoin Yasağı Sonrası BTC Ticareti Rekor Kırdı

Arjantin’de Bitcoin Yasağı Sonrası BTC Ticareti Rekor Kırdı

Paylaş
Arjantin’de Bitcoin Yasağı Sonrası BTC Ticareti Rekor Kırdı

Yeni açıklanan verilere göre, Bitcoin (BTC) ticareti geçen hafta, hevesle takip edilen iki Güney Amerika piyasasında rekor kırdı.

Coin Dance’e göre, Cumartesi günü sona eren yedi günlük süreçte Venezüella ve Arjantin’de, BTC ile her zamankinden daha çok alım satım olmuş.

Arjantin’de Merkez Bankası Kazara Bitcoin’in Popülerliğini Arttırdı

Venezüella haftalık işlem geçmişi (Localbitcoins’e göre)

Kaynak: Coin Dance

Arjantin haftalık işlem geçmişi (Localbitcoins’e göre)

Kaynak: Coin Dance

İstatistikler, artan kullanıcı tanımlama taleplerine rağmen sorunlu iki ekonomide de üstünlüğünü koruyan eşler arası platform Localbitcoins’i kapsıyor.

Geçen hafta Venezüella’da 142.9 milyar bolivarlık (VES) alım satım yapılırken, Arjantin’de 19.4 milyon pesoluk alım satım yapıldı. Bu iki kayıt da rekor kıracak cinsten.

Fakat Bitcoin açısından, ticaret hacminde gözle görülür bir yükseliş gerçekleşmedi; iki ülkenin de para birimlerinin zayıflamaya devam etmesi bunu kanıtlıyor. Bu süreçte Venezüella’da 627 BTC’lik (5.5 milyon dolar), Arjantin’de ise 30 BTC’lik (263 bin dolar) işlem gerçekleşti.

Enflasyon hem Karakas hem de Buenos Aires yönetimi için büyük sorun teşkil etmeye devam ediyor. Arjantin’deki hükümet ise değişikliği ekonomiyi daha da kötüleştiriyor.

Geçen hafta Arjantin Merkez Bankası, kredi kartıyla Bitcoin ve diğer kripto koinlerin alımını yasakladı.

Petro: Bitcoin’in Karşı Çıktığı Her Şey

Bu sırada Venezüellalılar, geçen yıl yarı-zorunlu olarak uygulamaya konan devlet destekli Petro’ya şiddetle karşı çıkmaya devam ediyorlar.

Bitcoin finans girişimi Ledn’in kurucusu durumu şöyle özetledi: “Değersiz bir parayı bastırmak pahalı ve zor. Bu nedenle Venezüella Petro’yu tercih ediyor; para bastırma masrafı olmadan insanlardan para koparmak için.” Ardından ekledi:

“Petro, Bitcoin’in karşı çıktığı her şeyi kapsıyor.”

Financial Times’a göre ABD’nin yaptırımlarının Venezüella üzerindeki etkisi arttığı için ülkedeki ucuz petrol karışımları büyük indirimlerle zorla satılıyor.

Ve sonuç olarak petrol geliri, ülkedeki ekonomik krizden önce ayda 5 milyar dolar iken; şu an ayda 250 milyon dolar.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap