Araştırmaya nazaran Kuzey Koreli hacker’lar en çok kriptoyu Japonya’dan çaldı

Araştırmaya nazaran Kuzey Koreli hacker’lar en çok kriptoyu Japonya’dan çaldı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Araştırmaya nazaran Kuzey Koreli hacker’lar en çok kriptoyu Japonya’dan çaldı

Investing.com – Birleşik Krallık Blockchain tahlil şirketi Elliptic, Kuzey Koreli hacker kümelerinin kripto bölümüne yönelik gerçekleştirdiği siber saldıralara yönelik araştırmasını yayımladı.

Elliptic tarafından yapılan araştırmaya nazaran Kuzey Koreli hacker kümeleri, 2017 yılından bu yana Japonya’dan 721 milyon dolar pahasında kripto varlık çaldı. Nikkei Business Daily gazetesinin gündeme getirdiği bu gelişmeye nazaran hacker’lar global siber atak faaliyetleri sonucu elde ettiği toplam varlıkların %30’unu Japonya’dan çaldı.

Elliptic’in araştırmasına nazaran Kuzey Kore kaynaklı siber taarruzlarda 2017 – 2022 yılları arasında  kripto şirketlerinden yaklaşık 2,3 milyar dolar kripto para çalındı. 

Geçtiğimiz hafta düzenlenen G-7 ülkeleri Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Liderleri toplantısında kripto dalına yönelik siber taarruz olayları gündeme alındı. Toplantının akabinde yapılan açıklamada giderek daha büyük bir tehdit haline elen kripto varlık hırsızlığına karşı alınacak tedbirlerin artırılacağı açıklandı. 

Kuzey Kore çalınan kripto varlıklarla füze programını finanse ediyor

Geçen hafta Beyaz Saray, mevzuyla ilgili öbür bir açıklamayla gündeme geldi. Beyaz Saray, Kuzey Kore’nin balistik füze programının maliyetinin yarısını siber ataklar sonucu ele geçirilen kripto paralarla finanse ettiğini argüman etti.

Kuzey Kore’nin füze programını çalınan kripto paralarla finanse ettiği savı daha evvel de gündeme gelirken bu olayın giderek daha büyük bir tehdit haline geldiği belirtiliyor. Buna nazaran ABD’nin kripto alanındaki siber akınlara daha çok ağırlaştığı ve çalınan varlıkların izini sürme konusunda uğraşlarını artırdığı biliniyor. 

ABD Hazinesi, geçtiğimiz sene bu uğraşların somut bir örneği olarak çalınan varlıkların aklanması için sıklıkla kullanılan platform olarak Tornado Cash’e yaptırım uygulayarak bir unsur attı. Lakin bu tedbir berbat niyetli bireyleri durdurmazken hacker’lar kripto paraları aklamak için Sinbad isimli öbür platform ile çalışmaya devam etti.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap