Aptos token, Microsoft’la iştirakini duyurmasıyla yükselişte

Aptos token, Microsoft’la iştirakini duyurmasıyla yükselişte

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Aptos token, Microsoft’la iştirakini duyurmasıyla yükselişte

Aptos (APT) token’ları, ağın Microsoft ile bir iştirak kurduğunu duyurmasının akabinde yüzde 15 yükseldi. Bilgiler, ani yükselişin satış baskısı ekleme ihtimali olan supply unlock (arz kilidinin açılması) öncesinde gerçekleştiğini gösteriyor.

Türkiye saatiyle 12 Ağustos sabah 05.30’da APT arzının yüzde 2’sinden biraz fazlasının kilidi açılacak, bu da mevcut fiyatlarla 33 milyon dolara denk geliyor. Böylelikle toplam arzdaki kilitli token oranı yüzde 80’e düşecek.

Kilitlerin açılması, açık piyasadaki rastgele bir token’ın dolanımdaki arzını artırmak emeliyle gerçekleştirilir. Şayet sahipler token’larını satmayı tercih ederse ve talep buna ayak uyduramazsa fiyatlar süratli bir formda düşer.

Aptos daha evvel kripto topluluğu tarafından çok maliyetli olması ve token dağıtımı konusunda tasalara mahal vermesi hasebiyle eleştirilmişti. 1 milyar token’ın neredeyse yarısı katkı sağlayanlar, yatırımcılar ve Aptos Vakfı tarafından sahiplenilmişti.

Buna karşılık Ethereum, 2015’te kurucu takıma ve Ethereum Vakfı’na Ether (ETH) arzının sırf yüzde 9,9’luk kısımlarını tahsis etmişti.

Çarşamba günü yaşanan fiyat artışı, eski Meta Inc. çalışanları tarafından geliştirilen Aptos Labs’in Microsoft’un yapay zeka teknolojisini kullanarak araçlarını ve hizmetlerini genişleteceğini açıklaması sonucu yaşandı. Planlanan eserler ortasında “Aptos Assistant” isimli bir chatbot ve akıllı mukavele programlamaya yönelik AI araçları bulunuyor.

Yazının yazılması sırasında APT, yüzde 9,1’lik artışla 7,34 dolardan süreç görüyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap