Analistler Korkuttu: Bitcoin Süratli Bir Dalış Riski Taşıyor!

Analistler Korkuttu: Bitcoin Süratli Bir Dalış Riski Taşıyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Analistler Korkuttu: Bitcoin Süratli Bir Dalış Riski Taşıyor!

Bitcoin, boğalar için dehşetli bir Ağustos ayını bitirdi. Bu süreçte BTC fiyat performansı yatrımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Ne yazık ki analistler BTC için bundan sonrası için de umutlu konuşmuyor.

Bitcoin fiyatı için yollar 23.000 dolara işaretine çıkıyor!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, geçen haftaki çıkarları aksine çevirdi. Böylelikle önder kripto para 1 Eylül itibariyle 26.000 doların altına geriledi. Piyasa iştirakçileri, Bitcoin’in uzun vadeli değerli bir trend çizgisini elinde tutması ve 27.000 doları müdafaası nedeniyle kapanışa gerçek yükseliş için neden görüyordu. Fakat, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bir dizi spot Bitcoin ETF başvurusunu erteleme kararı, BTC’nin yalnızca iki saatlik mumda 1.000 dolar kaybetmesiyle tekrar düşünmeye zorladı.

Şimdi gözlemciler, mevcut düzeylerin bile piyasayı uzun müddet ayakta tutamayacağından tasa ediyor. Tanınan analist Ali Martinez, “On-chain bilgiler, BTC’nin 25.400 dolar işaretinin altında güçlü bir takviyeden mahrum olduğunu gösteriyor. BTC bu eşiğin altına inerse, muhtemelen süratle 23.340 dolara kadar gerileyecektir.” diyor. Analist, kestirimini Glassnode’dan UTXO gerçekleşen fiyat dağılımı (URPD) metriğinin bir grafiği üzerinden yapıyor.

BTC Piyasası: Analistler Korkuttu: Bitcoin Süratli Bir Dalış Riski Taşıyor! 1UTXO gerçekleşen fiyat dağılımı (URPD) açıklamalı grafik. Kaynak: Ali Martinez

Bitcoin kilit takviye savaş alanına hakikat ilerliyor

Çeşitli analistler için radarda olan bu gayeyle birlikte 23.000 dolar da kimileri için sürpriz olmayacak. On-chain izleme kaynağı Material Indicators, BTC için günlük (D), haftalık (W) ve hatta aylık (M) vakit dilimlerinde misal halde acımasız bir tablo ortaya koyuyor. Tescilli trade araçlarından biri olan Trend Precognition’dan gelen sinyalleri kullanan Material Indicators, boğaların bir toparlanmayı perçinleme bahtına sahip olması için 24.750 doların tutulması gerektiğini söylüyor. Bu bağlamda, şu açıklamayı yapıyor:

Bitcoin fiyatı 25.350 doların altına iner ve altında kalırsa W sinyali geçersiz olacaktır. Lakin takviye 24.750 dolarda LL’nin üzerinde tutulursa, dirençten yükselmek ve tekrar test etmek için düzgün bir temel olacaktır.

BTC Piyasası: Analistler Korkuttu: Bitcoin Süratli Bir Dalış Riski Taşıyor! 2Trend Öngörü sinyallerini içeren BTC 1 aylık grafik. Kaynak: Material Indicators

Bu ortada CoinGlass bilgileri 31 Ağustos’un, Bitcoin’in ayın başındaki %10’luk düşüşünden bu yana en büyük BTC long likidasyon hacmine yol açtığını gösteriyor. Bunlar 41 milyon dolar olarak gerçekleşti. Ayrıyeten, kripto piyasası genelinde toplam 108 milyon dolar oldu. Bu hala iki hafta evvelki günlük çetelenin çok altında.

BTC Piyasası: Analistler Korkuttu: Bitcoin Süratli Bir Dalış Riski Taşıyor! 3Kripto likidasyon grafiği. Kaynak: CoinGlass

BTC için Grayscale hype’ı ortadan kalkıyor!

Bitcoin ayıları, Ağustos’ta BTC ve kripto piyasalarındaki aşağı istikametli volatiliteden tam olarak yararlandı. Genel olarak, BTC Ağustos ayında %11,2 kıymet kaybetti. Eylül ayı için ise, piyasa gözlemcileri ortasında bir toparlanmaya ait çok az optimistlik var. Bu doğrultuda tanınan analist Rekt Capital, Bitcoin’in potansiyel sonraki adımlarını tanımlıyor. Analist, BTC fiyatının Grayscale hype’ı sayesinde elde ettiği yararları koruyamadığını belirtiyor. Dahası, satış baskısının güçlü olduğunu vurguluyor. Ayrıyeten, haftalık göreli güç endeksi (RSI) bedellerinin kıymetli bir yükselen trend çizgisine yanlışsız düştüğünü söylüyor. Bu bağlamda Rekt Capital, şu noktalara vurgu yapıyor:

Çok uzun bir müddettir, birkaç aydır (aslında bir yıldan fazla bir süredir) bu trend çizgisinin tuttuğunu gördük. Artık, bu RSI trend çizgisini kaybedersek, muhtemelen BTC’de daha fazla düşüş göreceğiz.

BTC Piyasası: Analistler Korkuttu: Bitcoin Süratli Bir Dalış Riski Taşıyor! 4RSI datalarını içeren BTC açıklamalı grafik. Kaynak: Rekt Capital

Yeni bir düşüş için amaçlar, şu anda analistler ortasında favori olan 23.000 dolara giden yolda çeşitli noktalarda yatıyor. Analist, CoinGlass datalara atıf yaparak, Eylül ayı kayıpları için tarihî normlara nazaran Bitcoin için “%7 ila %13 ortasında bir oranın makul olması gerektiğini” kelamlarına ekliyor. Rekt Capital, bir rahatlama rallisi gerçekleşirse, muhtemelen bunun 27.200 dolara kadar çıkacağını belirtiyor. Bu düzey, evvelden takviye vazifesi gören kumdaki bir çizgi.

BTC Piyasası: Analistler Korkuttu: Bitcoin Süratli Bir Dalış Riski Taşıyor! 5BTC aylık getiri grafiği. Kaynak: CoinGlass
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap