Analistler FTX Kaynaklı Kripto Çöküşü Konusunda Uyarıyor!

Analistler FTX Kaynaklı Kripto Çöküşü Konusunda Uyarıyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Analistler FTX Kaynaklı Kripto Çöküşü Konusunda Uyarıyor!

Piyasada bir anda FTX’in 3,4 milyar dolarlık kripto varlıklarını elden çıkaracağı tasası hakim oldu. Bu nedenle kripto piyasaları Pazartesi günü düşüşe geçti. Bununla birlikte bunun devamının gelip gelmeyeceği meçhul. Birtakım analistler ise FTX kaynaklı bu endişenin biraz abartılı olduğunu söylüyor.

Kripto piyasası FTX satışları telaşıyla sarsıldı

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere kripto yatırımcıları haftaya piyasanın çökeceği telaşıyla başladı. Bunda FTX’in 3,4 milyar dolarlık kripto para varlığını elden çıkaracağı istikametindeki söylentiler ekili oldu. Lakin analistler bu kaygıların büyük olasılıkla abartılı olduğunu söylüyor. Bu doğrultuda FalconX araştırma müdürü David Lawant, “Gerçek satış baskısı başlangıçta kestirim edilenden çok daha küçük olabilir” diyor.

Traderlar, iflas eden kripto borsası FTX’in 1,16 milyar dolarlık Solana (SOL) ve 560 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) içeren kripto zulasını satmaya başlayabileceğinden korktukları için kripto varlık piyasaları Pazartesi günü keskin bir düşüş yaşadı. Bu süreçte BTC 25.000 doların altına indi. Böylelikle, Haziran ayından bu yana en düşük fiyatını gördü. FTX’in elinde yüklü ölçüde tuttuğu SOL ise %8’e varan bir düşüş yaşadı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Analistler FTX Kaynaklı Kripto Çöküşü Konusunda Uyarıyor! 1

David Lawant: FTX satışlarına yönelik reaksiyon abartılı!

Bu ortada FTX, Çarşamba günü yapılması planlanan bir sonraki iflas mahkemesi duruşmasında varlıkların satışı için onay alabilir. David Lawant, FTX’in kripto zulasının bir kısmının, varlıkların satışını engelleyen kilitlemelere sahip teşebbüs yatırımı olduğuna ve varlık satışlarına da sınırlamalar getirilerek piyasa tesirinin hafifletileceğine dikkat çekiyor. Bu bağlamda Lawant, şu yorumu yapıyor:

Potansiyel FTX satışlarına yönelik reaksiyonun abartılmış olması ve piyasanın buradan sonra sakinleşmesi mümkün.

Ulaş Utku Bozdoğan: Analistler FTX Kaynaklı Kripto Çöküşü Konusunda Uyarıyor! 2

Jeff Dorman: Piyasa aşırı reaksiyon verdi!

Dijital varlık yatırım firması Arca’nın baş yatırım yetkilisi Jeff Dorman, piyasa iştirakçilerinin başlangıçta satışların potansiyel tesirine çok reaksiyon verdiğini söylüyor. Dorman, bu husustaki görüşlerini şu biçimde açıklıyor:

Kripto piyasası yapıcılarının ve traderlarının FTX arzını öne sürme biçimi, sendikasyon satış sürecinin nasıl işlediğine dair tam bir yanlış manaya olduğunu gösteriyor. Bu herkes kendi başına bir VC kilidini açmıyor. Bu, Galaxy’nin çok yavaş ve fırsatçı bir biçimde satacağı, mahkeme kararıyla yürütülen bir süreç.

Bu ortada piyasa, birinci kaygıdan bu yana toparlanma belirtileri gösterdi. BTC 26.000 dolara ya da kabaca Pazartesi günkü satıştan evvelki seviyeyi geri aldı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Analistler FTX Kaynaklı Kripto Çöküşü Konusunda Uyarıyor! 3

Ufukta daha fazla kripto satış baskısı mı var?

FTX kripto satışlarının piyasa tesirinin beklenenden daha zayıf olması beklenen. Bununla birlikte, fiyatlar üzerindeki aşağı taraflı baskıyı artıracak diğer olaylar da var. Kripto tahlil firması K33 Research’ün kıdemli analisti Vetle Lunde bir raporunda, “Piyasa ayrıyeten Mt. Gox’un mütevellilerinden ve ABD Silk Road Bitcoin’lerinden daha fazla satış tarafı baskısı bekliyor” diyor.

ABD’li yetkililer, Silk Road ile ilgili olarak ele geçirilen 50.000 BTC’nin kesimlerini kademeli olarak satıyor. Mt. Gox’da ise hackerlar yıllar evvel yaklaşık 850.000 Bitcoin’i çaldı. Yetkililer fakat yalnızca bir kısmını ele geçirmeyi başardı. Mt. Gox hack’inin mağdurlarının, bu yılın sonlarında varlıklarını geri alması mümkün. Lunde, “Bu potansiyel satış tarafı akışlarının programını ve yapısını bilmiyoruz. Lakin hepsi aslında baskı altında olan bir hassaslığı harekete geçirmede belirleyici güçler oldu” diyor.

FTX satış korkusunu ortasında son olarak, kripto hizmet sağlayıcısı Matrixport’un bildirdiğine nazaran, Apecoin (APE) ve Axie Infinity’nin (AXS) da önümüzdeki haftalarda erken risk sermayesi yatırımcılarının satış yapmasına imkan tanıyan büyük token kilitleriyle karşı karşıya.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap