Analist Yakaladı: SEC’in Bitcoin ETF Kararlarındaki Farklı Ayrıntı!

Analist Yakaladı: SEC’in Bitcoin ETF Kararlarındaki Farklı Ayrıntı!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Analist Yakaladı: SEC’in Bitcoin ETF Kararlarındaki Farklı Ayrıntı!

SEC, WisdomTree, Invesco Galaxy, Valkyrie, VanEck, Bitwise Asset Management, Fidelity ve BlackRock’ın spot Bitcoin ETF müracaatlarına ait kararını erteledi. Bununla birlikte bir Bloomberg analisti SEC’in kararlarında enteresan bir ayrıntıyı yakaladı. Bu ortada, eski SEC lideri spot Bitcoin ETF onayının ‘kaçınılmaz’ olduğunu söylüyor.

Bloomberg analisti, SEC’in kararlarındaki tuhaf ayrıntıyı buldu!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) için yapılan 7 müracaat hakkındaki kararlarını erteledi. Bu erteleme kararı piyasada bir bozguna yol açtı. Kararın akabinde Bitcoin, Grayscale’in SEC zaferinin akabinde elde ettiği karları geri verdi. Bununla birlikte SEC’in 7 müracaata ait erteleme kararında enteresan bir ayrıntı var. Bloomberg analisti James Seyffart, SEC’in tüm Bitcoin spot ETF müracaatlarını ertelemesinin akabinde, erteleme duyurularına ait web sayfasında sırf BlackRock’ın müracaatının yer almadığını tespit etti. Bu farklı detay konusunda Seyffart, şu paylaşımı yaptı:

Enteresan. SEC web sitesinde (Bitcoin ETF karar mektuplarının yayınlanması gereken ana noktada) hala BlackRock’ın erteleme mektubu bulunmuyor. Geciktirildiler ve sitede diğer bir yerde lakin yeniden de biraz garip. Halbuki başka 6’sı da orada…

BlackRock’ın Bitcoin ETF’si ertelenen 7. müracaat oldu

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi, iShares Bitcoin Trust için ABD’de borsa yatırım fonu sunmayı bekliyordu. Lakin SEC, global varlık yöneticisi BlackRock’ın Bitcoin borsa yatırım fonu başvurusunu erteledi. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, idaresinde 8,5 trilyon dolardan fazla varlık bulunan BlackRock’ın iShares Bitcoin Trust’ına ait karar, SEC’e yapılan müracaatın akabinde ertelendi. Haziran ayında BlackRock, BTC takviyeli bir ETF için müracaat yaptı. Müracaatında Coinbase’i fonun BTC varlıklarının planlanan sorumlusu ve Bank of New York Mellon’u da prestiji hesaplarından sorumlu olarak gösterdi.

BlackRock’ın müracaatında, “Bitcoin’e direkt yatırımın içerdiği karmaşıklıklar ve operasyonel yüklerin temsil ettiği engellerin” ortadan kaldırılmasında payların kıymeti özetlendi. ETF gecikmesi, kripto para varlık yöneticisi Grayscale Investments’ın 29 Ağustos’ta tezgah üstü Grayscale BTC Trust’ın (GBTC) listelenmesini birinci başta reddeden SEC kararının bozulması için dilekçe vermesinin akabinde geldi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Analist Yakaladı: SEC’in Bitcoin ETF Kararlarındaki Farklı Ayrıntı! 1

SEC, nihayetinde spot Bitcoin ETF müracaatlarını onaylayacak!

SEC eski lideri Jay Clayton, spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu’nun (ETF) onaylanmasının kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Clayton’ın yorumları, SEC’in Grayscale’in ETF başvurusunu daha evvel reddetmesini “keyfi ve kaprisli” olarak nitelendiren ve birçok uzmanın gelecekteki onayların önünü açtığı halinde yorumladığı bir mahkeme kararının çabucak akabinde geldi. Clayton, erteleme vakit çizelgelerinin DC Devre Mahkemesi’nin hareket penceresiyle nispeten düzgün ahenk sağladığını belirtiyor. Ayrıyeten, SEC’in bir sonraki atılımlarını dikkatli bir biçimde yapmak için vakit ayırdığını öne sürüyor.

Düzenleyici kurum, daima gelişen bir kripto para ünitesi ortamını yönetmede zorluklarla karşı karşıya. Clayton bilhassa, inanca dayalı vazifeleri olan muteber finansal sağlayıcıların, dünyanın en büyük kripto para ünitesinin benimsenme seviyesini potansiyel olarak artırabilecek ferdi halka BTC eserleri sunmaya istekli olduklarına dikkat çekiyor. Büyük finans kurumları, Bitcoin için nakit piyasalarının artık manipülasyona dayanacak kadar sağlam olduğunu argüman ediyor. Clayton da bunu kabul ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap