Analist Uyardı: Bitcoin ‘2015 Çöküşünü’ Tekrarlayabilir!

Analist Uyardı: Bitcoin ‘2015 Çöküşünü’ Tekrarlayabilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Analist Uyardı: Bitcoin ‘2015 Çöküşünü’ Tekrarlayabilir!

Bitcoin (BTC) Mayıs ayında aşağı taraflı fiyat baskısı yaşadı. Çünkü coin 30.000 dolarlık direnç düzeyini aşamadı. Bu gelişme, bu periyotta borsalarda satılan Bitcoin sayısında bir artış olduğunu gösteren on-chain faaliyetlerle kontaklı olabilir. Bu sırada, tanınan analist Rekt, BTC’nin 2015’teki fiyat hareketine misal hareket ettiğini kaydetti. İşte BTC’ye yönelik birtakım on-chain datalar ve Rekt’in en son yorumları…

Analist: Bitcoin, 2015’teki üzere büyük bir düzeltme yaşayabilir

Uzun vadeli Bitcoin (BTC) davetleriyle takipçilerini artırmaya devam eden bir analist, yeni açıklamalar yaptı. Kripto hükümdarının yaklaşık sekiz yıl evvel yaşananlara emsal büyük bir düzeltme yaşayacağı konusunda uyarıyor. Rekt, Bitcoin’in, bir boğa piyasasını ateşlemeden evvel takviye olarak çapraz bir direnci tekrar test ettiği 2015 yılındaki fiyat hareketine misal biçimde hareket ettiğini söylüyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Analist Uyardı: Bitcoin ‘2015 Çöküşünü’ Tekrarlayabilir! 1

2015 yılında Bitcoin, parabolik bir ralli başlatmadan evvel bir ay içinde bedelinin yaklaşık yüzde 38’ini kaybetmişti. Rekt’e nazaran Bitcoin, 27.000 dolarlık direncin altında süreç gördüğü sürece 20.000 dolar civarındaki kilit ruhsal takviyesine düşebilir. Rekt, aşağıdaki tabirleri kullanıyor:

Eğer BTC makro düşüş trendinde 2015 gibisi bir yine test yaşarsa, fiyat şimdiye kadar gördüğümüzden daha da derine düşebilir. BTC haftalık bazda 28.800 dolar düzeyini geri almayı başaramadı. Ve 27.000 doların altında bir BTC haftalık kapanışı, muhtemelen 20.000 dolarların altına yanlışsız daha fazla düşüş sağlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: Analist Uyardı: Bitcoin ‘2015 Çöküşünü’ Tekrarlayabilir! 2

Rekt ayrıyeten, Bitcoin’in günlük vakit diliminde düşüş sinyali verdiğine işaret ediyor. Şu anda 27.000 dolarlık bir baş ve omuz (H&S) formasyonunun boyun çizgisinin altında süreç gördüğü konusunda uyarıyor. Analiste nazaran, BTC’nin dayanak olarak 27.000 doları geri alamaması muhtemelen dönüş formasyonunu doğrulayacaktır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Analist Uyardı: Bitcoin ‘2015 Çöküşünü’ Tekrarlayabilir! 3

On-chain bilgiler: Borsalarda 300 bin BTC satıldı

Diğer yandan, bir bilgi araştırmacısı olan CryptoQuant’a nazaran, bir ila altı ay evvel satın alınan 300.000’den fazla BTC bu ay satıldı. Bu satışların birçoklarının, kripto para ünitesini geçen yılın Kasım ayı ile bu yılın Ocak ayı ortasında satın alan bireyler tarafından yapıldığını belirtmek gerekiyor. Data kaşifine nazaran, Kasım ve Ocak ayları ortasında 266.000 BTC portföylere girdi. Lakin, Ocak ve Mart ayları ortasında yatırımcılar, aldıkları 78.000 Bitcoin’i Mayıs ayında sattı. Bazılarına nazaran bu satışların arkasındaki motivasyon, Bitcoin’in ayın başındaki fiyat artışı nedeniyle kâr elde etmek.

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere Kasım ayından Nisan ayına kadar Bitcoin’in fiyatı 16.000 dolardan 31.000 dolara yükseldi. Fakat Nisan ayından bu yana kripto para ünitesi, muhtemelen bu yatırımcıların Mayıs ayındaki satış faaliyetleri nedeniyle daha düşük tepeler yapıyor. Bitcoin’in son günlerdeki fiyat hareketi, kriptonun piyasadaki dalgalanmalar karşısındaki direncini göstermesi açısından kıymet taşıdı.  Bitcoin süratli bir biçimde toparlanıp 27.000 doların altındaki takviyesi test etmeden evvel 26.800 dolara kadar düşmüştü. Dayanağın bu başarılı formda tekrar test edilmesi, Bitcoin’in bu fiyat bölgesindeki gücünü bir kere daha teyit etti. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap