Anadol, Metaverse Furyasına Katıldı

Anadol, Metaverse Furyasına Katıldı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Anadol, Metaverse Furyasına Katıldı

Zer ve Rahmi M Koç Müzesi tarafından hazırlanan Anadol NFT‘leri, Decentraland’ın metaverse cihanında sergileniyor.

Kripto para ünitelerinin dışında, NFT ve metaverse üzere farklı kategorilere de ilgi günden güne artıyor. Bilhassa metaverse, Meta üzere kurumsal şirketlerin de radarına girmiş durumda. Türkiye’den de birçok ismin metaverse atakları dikkat çekmişti.

Türkiye’nin birinci yerli arabası olarak bilinen Anadol da metaverse kainatına giriş yaptı. Anadol, 750 kesimlik NFT koleksiyonuyla Decentraland cihanında sergileniyor.

Anadol, Metaverse Cihanına Dahil Oldu

Zer, Rahmi M Koç Müzesi ile özel bir NFT koleksiyonu oluşturdu. 1970’li yıllarda ortaya çıkan birinci yerli araba Anadol’un STC-16 modeli, son devrin en trend teknolojilerinden birisi olan blockchain‘e giriş yaptı. Anadol, RMKM-A Yansımalar isimli NFT koleksiyon ile görücüye çıktı. Ayrıyeten koleksiyon, NFT ve Web3 alanında verilen bir mükafatın de sahibi oldu.

Ulaş Utku Bozdoğan: Anadol, Metaverse Furyasına Katıldı 1

Anadol için oluşturulan NFT koleksiyonunda 750 eşsiz eser ortaya çıktı. Bu koleksiyonda, Rahmi M. Koç Müzesi geçmişten günümüze endüstriyel mirası taşıyan bir ayna olarak konumlandırıldı. Ayrıyeten koleksiyonda, Anadol STC-16 dizaynın ana odak noktası oldu.

Özel koleksiyondan seçilen 10 farklı NFT ise Otokoç’un Decentraland’de bulunan tecrübe alanı Metazone’da yer alıyor. Anadol STC-16’nın NFT’leştirilmesinde, meta mimar Begüm Aydınoğlu, Web3 Stratejisti Can Yurdakul ve inovatif teknoloji ajansı ME yer aldı. Anadol NFT koleksiyonu, Ethereum blockchain’inde geliştirildi.

Koleksiyon hakkında konuşan Aydınoğlu, şunları söyledi;

Anadol STC-16’yı dijital olarak yine yaşıyoruz. Bunu yaparken atmosferini, bizde yarattığı hisleri ve bıraktığı izleri dizayndan uzaklaşmadan yine canlandırmak istiyoruz. Bu yüzden yalnızca arabayı gösteren bir NFT yapıtımız yok; arabayı ve bizde yarattığı hisleri bütünsel olarak yansıtacak bir ortamımız var. Bu hayal, fizikî dünyadaki yapıtlarla kullanıcı, sahip ve hatta müze tarafından kurulan alakayı yine yorumluyor ve güçlendirmeyi hedefliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap