Altcoinler Eriyor: Bitcoin Yine Merkezde!

Altcoinler Eriyor: Bitcoin Yine Merkezde!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Altcoinler Eriyor: Bitcoin Yine Merkezde!

Bitcoin, hakimiyetinin %50’yi aşarak bir ay içindeki en yüksek düzeyine ulaşmasıyla kripto para piyasasında bir kere daha merkez sahneye çıktı. Bu gelişme kripto topluluğu içinde hararetli tartışmaları ateşledi ve piyasa gözlemcileri daha evvel altcoinler ortasında dağılmış olan yatırımların Bitcoin’e geri akıp akmayacağını yakından izleyerek potansiyel olarak yılın ikinci yarısında kıymetli bir ralli için taban hazırladı. İşte detaylar…

Bitcoin hakimiyeti uçuşa geçti

18 Eylül’de Bitcoin’in hakimiyeti %50,2 üzere etkileyici bir orana yükseldi. Bu yine canlanma, Bitcoin’in Haziran sonunda kısa müddetliğine %52’ye ulaşan hakimiyetinin çabucak akabinde geldi ve Bitcoin’in kripto alanındaki tesirini yine ortaya koymasına yönelik açık bir eğilime işaret etti. Bu tabire aşina olmayanlar için Bitcoin hakimiyeti, Bitcoin süreçlerinin tüm kripto varlık piyasasındaki oranını söz eder. Esasen, Bitcoin’in piyasayı denetim etme derecesini temsil eder. Klasik olarak, Bitcoin hakimiyetindeki bir artış, alım baskısında bir artışa işaret eden bir piyasa rallisinin habercisi olarak görülür.

Ulaş Utku Bozdoğan: Altcoinler Eriyor: Bitcoin Yine Merkezde! 1

Piyasa uzmanları, Bitcoin’in hakimiyetinin yılın ikinci yarısında artmaya devam edeceğine dair varsayımlarda bulunmuş ve potansiyel katalizör olarak çeşitli faktörleri göstermişlerdir. Bilhassa, bir Bitcoin spot ETF’sinin listelenmesini çevreleyen beklentinin ve altcoinleri etkileyen olumsuz haberlerin kıymetli tetikleyiciler olduğuna inanılıyor. Genel olarak, altcoinlerin zayıflaması Bitcoin’in hakimiyeti için olumlu bir işaret olarak yorumlanıyor.

Altcoinler eriyor

Matrixport’ta kıdemli bir araştırmacı olan Markus Thielen, CoinDesk TV’ye verdiği bir röportaj sırasında bu kanıyı lisana getirerek, “Bitcoin, spot ETF onayı beklentisi nedeniyle artan bir alım baskısı yaşarken, altcoinler bir düşüş devriyle karşı karşıya” dedi. Thielen’in altcoin zayıflığı öngörüsü birkaç faktöre dayanıyor:

  • FTX’in tuttuğu kripto paraların satışı: FTX varlıklarının satışı için 12 Eylül’de yapılan onay duruşmasından yalnızca bir gün evvel, FTX tarafından tutulduğu bilinen altcoinler gözle görülür bir düşüş eğilimi sergiledi. Bu durum, piyasadaki altcoinlerin değerli bir dağılımının aşağı istikametli baskıyı ağırlaştırarak yatırımcı hassaslığını azaltabileceği telaşlarını artırdı.
  • Ethereum tabanlı DeFi projelerindeki kârın azalışı: Bir vakitler altcoin çıkarlarının kıymetli bir itici gücü olan Ethereum’un merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemi, karlılığın yavaşladığına dair işaretler gösterdi. Bu değişim, yatırımcıların altcoinlerdeki konumlarını Bitcoin lehine yine gözden geçirmelerine neden olabilir.
  • Girişim sermayesi token satışlarının yakınlaşması: Yaklaşan risk sermayesi (VC) token satışlarının zamanlaması, altcoin piyasasına öbür bir belirsizlik katmanı ekleyerek fonların Bitcoin’e tekrar tahsis edilmesine neden olabilir.
Ulaş Utku Bozdoğan: Altcoinler Eriyor: Bitcoin Yine Merkezde! 2

Altcoin piyasasının öncülerinden Ethereum’un Nisan ayındaki doruğundan bu yana daima zayıf kalması, Bitcoin’in hakimiyetine ait artan beklentilerin altını çiziyor. Ethereum’un düşük performansı, yatırımcıların daha istikrarlı ve cazip bir yatırım seçeneği olarak algıladıkları Bitcoin’e giderek daha fazla yönelebileceği tarafındaki spekülasyonları körükledi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap