Altcoin dalışı kripto piyasasını tabana itiyor: Bitcoin 29.150 dolara geriledi

Altcoin dalışı kripto piyasasını tabana itiyor: Bitcoin 29.150 dolara geriledi

Paylaş
BTC Piyasası: Altcoin dalışı kripto piyasasını tabana itiyor: Bitcoin 29.150 dolara geriledi

Kripto para üniteleri, salı günü öğlenden sonra gerçekleşen ani satışlar dışında çoğunlukla düşük sayılarda seyrediyor.

CoinDesk Piyasa Endeksi’nin (CMI) yüzde 1,3’lük düşüşüne öncülük eden Ripple (XRP), Dogecoin (DOGE), Polkadot (DOT), Polygon (MATIC) ve Uniswap (UNI)gibi altcoin’lerin her biri son 24 saat içerisinde yüzde 4’ten fazla kıymet kaybı yaşadı. Nispeten daha uygun performans gösteren bitcoin (BTC) ve ether (ETH) yüzde 1’den az düşüş gösterdi.

Kriptodaki bu olumsuz hareketlenmeler temmuz ayı ABD perakende satış raporunun beklenenden çok daha güçlü gelmesi yüzünden olabilir. Atlanta Fed’in perakende satış bilgilerini içeren GSYH modeli, üçüncü çeyrekte ABD GSYİH sonuçlarında yüzde 5’lik bir büyüme öngörüyor. Bu da Fed’in faiz artırımlarını durdurmasını gerektirecek tipten bir ortam yaratmıyor.

Döviz şirketi OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Ed Moya, CoinDesk’e şunları söylüyor: “Tahvil piyasası satışları devam ettikçe kripto paralar batmaya devam ediyor, merkez bankasının sıkılaştırma siyasetine devam etme riski arttıkça da global tahvil getirileri yükseliyor. Siyasetin sona ermesi bekleniyordu fakat artık, durum pek de güzel gözükmüyor.”

Gelişmelerin akabinde Nasdaq, S&P 500 ve Dow Jones Endüstriyel Ortalaması yüzde 1’den fazla düştü. 10 ve 30 yıllık ABD Hazine oranları ise 2023’ün en yüksek düzeylerini gördü.

Kripto kışı devam ediyor

Kripto dalı 2023 yılında bir ölçü istikrara kavuşmuş olarak algılansa da fiyatlar ve ticari faaliyetler ayı piyasası şartlarının devam ettiğini gösteriyor. The Block’un bildirdiğine nazaran, piyasa yapan GSR işten çıkarımlarına devam ediyor, hatta şirketten ayrılanlar ortasında CFO Jonathan Hugh da yer alıyor. GSR’ın sözcüsü, “Piyasa şartları münasebetiyle iş operasyonlarımız ve stratejimiz değişti” diyor.

Geçtiğimiz ekim ayında şirket, işçilerinin yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkarma kararı almıştı.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap