Almanya Merkez Bankası Başkanı’ndan bankalara Libra çağrısı

Almanya Merkez Bankası Başkanı’ndan bankalara Libra çağrısı

Paylaş
Almanya Merkez Bankası Başkanı’ndan bankalara Libra çağrısı

Alman gazetesi Handelsblatt’a bir röportaj veren Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilisi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Jens Weidmann, bankaları Libra’ya karşı daha ucuz ve daha hızlı bir ödeme alternatifi geliştirmeye çağırdı.

Devletin aksine şirketlerin bir alternatif geliştirmesinden yana olan Weidmann, “Bir piyasa ekonomisinde müşterilerin taleplerine karşılık uygun bir çözüm sunmak ilk önce şirketlerin görevidir.” diyor ve şu anda merkez bankası tarafından çıkarılacak olan bir dijital paraya (CBDC) sıcak bakmıyor. Weidmann’a göre, ilk olarak bir CBDC’nin artılarını ve eksilerini tanımlamaya ihtiyaç var. Başkan, “Daha sonra gerekli olup olmadığına karar verilebilir ve riskler kontrol edilebilir.” ifadelerini kullanıyor.

Diğer yandan yakın zaman önce Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christina Lagarde ise merkez bankasının stabil kripto paralar konusunda çağın ötesinde olması gerektiğini söylemişti. Lagarde ayrıca o sırada ECB’nin 2020’nin ortalarına kadar dijital para görev gücü için net hedefler belirlemeyi planladığını dile getirmişti.

Kaynak: Uzman Coin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap