Alman Bankalar Birliği'nden de Çağrı Geldi: "Dijital Euro'ya Geçmeliyiz"

Alman Bankalar Birliği'nden de Çağrı Geldi: "Dijital Euro'ya Geçmeliyiz"

Paylaş
Alman Bankalar Birliği'nden de Çağrı Geldi: "Dijital Euro'ya Geçmeliyiz"

Kriptokoin – 200’den fazla özel ticari bankanın bulunduğu bir lobi grubu olan Alman Bankalar Birliği, Avrupa çapında “programlanabilir” dijital euro ve ortak bir ödeme platformu çağrısında bulundu.

Dijital euro

Çarşamba günü yayınlanan bir makalede, Deutsche Bank, Credit Suisse ve Commerzbank’ın’da üye olduğu Alman Bankalar Birliği, programlanabilir dijital paranın, daha hızlı işlemler de dahil, geleneksel ödemelere göre avantajları olduğunu söyledi. Birlik, bir anlık ödeme planı olan Tekli Euro Ödemeler Alanı (SEPA)’nın var olmasına rağmen, “bunu dijital süreçlere ve akıllı kişilere entegre etmek henüz mümkün değil” ifadelerini kullanıyor.

Birlik, bankacılık endüstrisinin, mevcut sorunlara yönelik bir ödeme sistemi oluşturmak ve aynı zamanda kurulan ödeme altyapılarının faydalarını korumak için Avrupa düzeyindeki merkez bankaları ile birlikte çalışması gerektiğini de ekledi.

Libra

Facebook’un planladığı stablecoin Libra’ya da değinen Birlik, “ABD’nin ve muhtemelen Çin’in de teknoloji şirketlerinin rekabet baskısına dayanmasının tek yolu bu” ifadesini kullanıyor.

Dijital bir euro kullanıcısı, ister insan ister makine olsun, 1951’de kurulan Birliğe göre, kara para aklama ve terör finansmanı ile mücadele etmek için açıkça kendini ortaya koymalı.

Birlik, “Avrupa bu rekabete ayak uydurarak küresel finansal mimarinin Amerikan veya Çin çözümleri arasında kutuplaşmaya yol açmamasını sağladı” vurgusunu yapıyor.

Bu ayın başlarında, Almanya maliye bakanı Olaf Scholz ulusal dijital euro çıkarılması gerektiğini ifade ederek,  “Alanı Çin’e, Rusya’ya, ABD’ye veya herhangi bir özel tedarikçiye bırakmamalıyız.” ifadesini kullanmıştı.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap