Alchemix, Curve Finance’ten çalınan fonların tamamının iade edildiğini açıkladı

Alchemix, Curve Finance’ten çalınan fonların tamamının iade edildiğini açıkladı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Alchemix, Curve Finance’ten çalınan fonların tamamının iade edildiğini açıkladı

Alchemix, Curve Finance’ten çalınan fonların tamamının iade edildiğini açıkladı.

Geçtiğimiz hafta yaşanan Curve Finance’in likidite havuzu hack’i birçok kullanıcıda paniğe neden oldu. Bununla birlikte hacker fonların bir kısmını iade etse de akıbetin ne olacağı belirli değildi.

Alchemix, Curve Finance fonları hakkında açıklama yaptı

Borç verme platformu Alchemix, Curve Finance hacker’ı tarafından yapılan akın sonucunda çalınan tüm fonların iade edildiğini duyurdu. Hücum 30 Temmuz tarihinde gerçekleşmiş ve Alchemix’in alETH-ETH havuzundan 13.6 milyon dolar da dahil olmak üzere toplamda 61 milyon dolar bedelin üzerinde kripto para ünitesi çalınmıştı.

Alchemix, JPEGd ve Metronome ile iş birliği yaparak taarruz sonrası fonların iadesi için bir teşebbüs başlattı. İade sürecinde, saldırganın bir böcek mükafatı teklifini kabul ettiği ve iade süreçlerine başladığı belirtildi. Curve, Metronome ve Alchemix, çalınan fonları geri almak için ortaklaşa bir teşebbüs duyurarak, ele geçirilen fonların yüzde 10’unu ödül olarak teklif ettiler ve geri kalan yüzde 90’ı iade etmeye çağırdılar. Bu ödül teklifiyle birlikte, saldırganın iade sürecini hızlandırarak 7 milyon dolarlık bir ölçünün iadesi gerçekleşti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Alchemix, Curve Finance’ten çalınan fonların tamamının iade edildiğini açıkladı 1

Alchemix takımı, saldırganın kendilerine ve Curve takımına fonları iade etmeye istekli olduğunu belirttiğini ve bunun projelerini mahvetmek istemediği için yapıldığını açıkladı. Saldırganın “Beni bulabileceğiniz için değil, projenizi mahvetmek istemediğim için geri ödeme yapıyorum” biçiminde bir ileti yayınladığı tabir edildi.

Aynı biçimde, JPEG protokolü de saldırgan tarafından çalınan fonların iadesini doğruladı ve ödül teklifinin bir modülü olarak faillere karşı yasal süreç başlatmayacaklarını bildirdi. JPEG takımı olayı bir “beyaz şapka kurtarma” olarak kıymetlendirerek, soruşturmalara son vereceklerini ve yasal süreçlerden vazgeçeceklerini belirtti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap