Aktivist kümeler, daha çevreci bir Bitcoin için kampanya başlatıyor

Aktivist kümeler, daha çevreci bir Bitcoin için kampanya başlatıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Aktivist kümeler, daha çevreci bir Bitcoin için kampanya başlatıyor

Investing.com – Bitcoin (BTC), üretiminden kaynaklı yüksek enerji kullanımından dolayı yeni bir tehlikeyle karşı karşıya gibi gözüküyor.

Ripple’ın kurucu ortağı Chris Larsen’in ilk bağışçısı olduğu başta Greenpeace olmak üzere birçok iklim aktivisti grup, Bitcoin’e yönelik “iklimi değil, kodu değiştirin” kampanyası başlattı. Çevreci gruplar, bu kampanyayla Bitcoin topluluğunu daha az enerji gerektiren modele geçilmesi konusunda ikna etmeyi amaçlıyor.

İş ispatı konsensüs mekanizmasını kullanan kripto para madenciliğinde kullanılan yüksek enerji miktarı, son yıllarda dünya genelinde önemli bir çevre sorunu olarak görülüyor. Ethereum’un bu konsensüs mekanizmasını bırakıp hisse ispatı gibi daha çevreci bir üretim yöntemine geçmesinde de çevresel kaygıların önemli rol oynadığı düşünülüyor. 

Çevreci gruplar, bu kampanyayla şu an İsveç kadar enerji tükettiği iddia edilen Bitcoin madencilik mekanizmasının değiştirilmesini sağlamayı amaçlıyor. Aktivist grupların, şimdiden kripto endüstrisinde birçok önemli isme ve şirkete ulaştığı söyleniyor.

Kampanyanın en önemli destekçilerinden biri Ripple Kurucu ortağı Chris Larsen, kampanyaya 5 milyon dolar bağış yapmayı taahhüt etti. Toplanacak olan fonlar ise dünyanın dört bir yanındaki büyük medya kuruluşlarına reklam vermek ve tanıtımlar yapmak için kullanılacak ve reklam yayınlarının önümüzdeki ay başlaması bekleniyor.

“İklimi değil, kodu değiştirin” kampanyasında liderlik görevini üstlenen Michael Brune, şimdiden ekosistemindeki büyük şirketlere ulaşıldığını dile getirirken Goldman Sachs, Blackrock, Venmo ve PayPal (NASDAQ:PYPL) gibi şirketlerin bu çabaya destek olacaklarını tahmin ettiğini söyledi.

Peki, Bitcoin madencilik modelini değiştirmek mümkün mü?

Bitcoin ağı, 12 yıllık tarihi boyunca çok az güncelleme görürken bunlardan en önemlileri SegWit ve Taproot güncellemeleri oldu.

Bitcoin ağında kripto varlık üretim yönteminin değişmesi, ancak madencilik faaliyetinde bulunanların çoğunun konsensüs mekanizmasının değişmesi lehine oy kullanmasıyla gerçekleşebilir. Madencilerin kazandıkları para ve ağın güvenliği gibi önemli konular göz önüne alındığında uzmanlar, Bitcoin’de bir konsensüs mekanizması değişimine ihtimal vermiyorlar.

Ayrıca konuyla ilgili görüş bildirenler, Bitcoin kullanıcılarının Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilen koda sıkı sıkıya bağlı kalacaklarını düşünüyor. Kampanyanın kripto endüstrisindeki en büyük destekçisi Chris Larsen ise iş ispatı mekanizmasının Bitcoin gibi büyük bir ağı destelemek için artık ağır kaldığına inanıyor.

Şimdi önümüzdeki günlerde çevreci gruplar tarafından yönetilen kampanyanın kripto ekosisteminde nasıl bir yankı bulacağı merakla bekleniyor. Elon Musk ve Jack Dorsey gibi önemli isimlerin de kampanyayı nasıl yorumlayacakları diğer bir merak konusu. 

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap