AGAC’ın Eski CFO’su 3 Yıl Mahpus Cezası Aldı

AGAC’ın Eski CFO’su 3 Yıl Mahpus Cezası Aldı

Paylaş
BTC Piyasası: AGAC’ın Eski CFO’su 3 Yıl Mahpus Cezası Aldı

African Gold Acquisition Corporation’ın (AGAC) eski CFO’su, kripto para üniteleri ve göğüs pay senetleri ticareti yapmak için kullandığı 5 milyon doları zimmetine geçirdikten sonra üç yıl mahpus cezası aldı. 

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından 27 Nisan’da yapılan basın açıklamasında, özel maksatlı bir satın alma şirketi olan (SPAC) African Gold Acquisition Corporation’ın (AGAC) eski finans müdürü olan Cooper Morgenthau’nun üç farklı SPAC’tan zimmetine 5 milyon dolardan fazla para geçirdiği belirtildi. Haziran 2021 ve Ağustos 2022 tarihleri ortasında yapıldığı belirtilen süreçlerin, Strategic Metals Acquisition Corporation I (SMAC I), Strategic Metals Acquisition Corporation II (SMAC II) ve African Gold Acquisition Corporation’ı içerdiği söylendi. 

Hapis Cezasına Ek Olarak 5.1 Milyon Dolar Tazminat Ödeyecek

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ilgili bir sivil şikayetine nazaran Morgenthau, African Gold’dan ferdî hesaplarına yaklaşık 1,2 milyon dolarlık fon aktarmış ve bu parayı kripto para üniteleri ve göğüs pay senetlerinin opsiyonlarını alıp satmak için kullanmış. Morgenthau, bu süreçleri gerçekleştirirken de neredeyse fonların tamamını kaybetmiş. 

Bilgilere nazaran Morgenthau, African Gold’dan farklı bir SPAC’ta özel yatırımcılardan 4,7 milyon dolar daha topladı ve bu paranın öbür bir SPAC’ı başlatmak için kullanılacağını söyledi. O sırada SMAC I, birinci halka arzı öncesinde özel yatırımcılardan para toplama sürecindeydi. 

Para çekme süreçlerini Ağustos 2022’de fark eden African Gold, vazifesi berbata kullandığı için Morgenthau’nun işine son verdi ve bahis hakkında SEC’i bilgilendirdi.

Florida’da ikamet eden Morgenthau, 3 Ocak’ta telekulak dolandırıcılığından hatalı bulundu. Üç yıllık mahpus cezasına ek olarak, 5.1 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

ABD Savcısı Damian Williams yaptığı açıklamada: “Cooper Morgenthau’nun bugün aldığı ceza ila SPAC destekçilerine SPAC piyasalarında dolandırıcılığın cezalandırılacağı ve Wall Street’teki açgözlülüğün önemli sonuçlarla karşılaşacağı bildirisi verilmiştir” tabirlerini kullandı. 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap