Afrika ülkesi altına endeksli dijital para ile iktisadını desteklemeyi hedefliyor

Afrika ülkesi altına endeksli dijital para ile iktisadını desteklemeyi hedefliyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Afrika ülkesi altına endeksli dijital para ile iktisadını desteklemeyi hedefliyor

Investing.com – Zimbabwe, altına takviyeli dijital para projesiyle yeni bir para sistemi geliştirmek istiyor. 

Zimbabwe Merkez Bankası, Zimbabwe dolarının son vakitlerde oluşan özgür piyasa süreçlerinden kaynaklı bedel kaybını önlemek için piyasaya altına takviyeli dijital para ihraç etmek istiyor. Merkez bankası tarafından tutulan fizikî altına dayalı olacak Mosi-oa-Tunya isimli dijital varlığın ekonomiyi desteklemek ismine kıymetli bir adım olarak görülüyor.

Zimbabwe Merkez Bankası Lideri John Mangudya, 2022 yılında yürürlüğe aldıkları altın standartı projesine devam etmek istediklerini vurgularken şunları söyledi:

Zimbabwe enflasyonla çabada kapsamında yeni yollar deniyor

Zimbabwe, uzun yıllardır lokal para ünitesinin bedel kaybetmesi ve yüksek enflasyonla uğraş eden bir Afrika ülkesi. Ülke, 2000’li yılların başından beri kur sıkıntısıyla gayret ederken bu durum ülkede hiperenflasyonun en büyük nedeni olarak görülüyor. O denli ki 2008 yılında ülke enflasyonunun muazzam oranlarda yükselmesinin akabinde ülke otoriteleri mahallî para ünitesinden vazgeçerek ABD dolarını ve Güney Afrika randını yasal ödeme aracı olarak kabul etmek zorunda kaldı. 

Zimbabwe Hükümeti, yıllarca ülkenin dövize olan bağımlılığını azaltmak için çaba etse de izledikleri siyasetlerde başarısız oldu. Bu tedbirlerin ortasında dövize olan talebi kısıtlamaya yönelik baskılayıcı kararlar alınsa da bu, tekrar piyasada istikrar kazandırılmak istenen mahallî para ünitesine karşı tesiri epeyce sonlu kaldı.

Zimbabwe Merkez Bankası, artık geçen yıldan bu yana test edilen altına dayalı dijital varlık sistemiyle yabancı para ünitesi bağımlılığını azaltarak ülke iktisadına istikrar kazandırmayı hedefliyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap