ADA balinaları hareketlendi: Cardano DeFi’de yeni tepelere ulaşıyor

ADA balinaları hareketlendi: Cardano DeFi’de yeni tepelere ulaşıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ADA balinaları hareketlendi: Cardano DeFi’de yeni tepelere ulaşıyor

Investing.com – Kripto para piyasalarının epey dingin devam ettiği son vakitlerde birtakım altcoin’ler özelinde büyük yatırımcı hareketleri dikkat çekiyor.

Son Blockchain bilgilerine nazaran hareketlenen piyasalardan biri Cardano oldu. Santiment datalarına nazaran dün en az 100 bin ADA tutan cüzdan sayısı 25 bini aştı. Bu sayı, yaklaşık 1,5 yıldır görülen en yüksek düzey olarak dikkat çekti. Öbür yandan ADA grafiğine bakıldığında genel görünümün fiyatın baskılanmaya devam etmesinden dolayı mevcut talebi yansıtmadığı görülüyor. Tekrar de birtakım yorumlar ADA piyasasına yönelik ilgi artışını göz arkası etmiyor.

Cardano’da büyük yatırımcı birikimi devam ediyor

Santiment bilgileri ayrıyeten ADA’da büyük yatırımcı birikiminin Haziran ayından bu yana istikrarlı formda arttığına işaret ediyor. ADA fiyatı ise son 3 aylık dönemde %50 bandında bir dalgalanma gördü. Haziran ayındaki taban düzeylerden gelen talep artışı kripto para fiyatını 0,37 dolara kadar yükseltti. Akabinde dalgalanma aşağı istikametli devam ederken ADA, ortalama 0,29 dolar düzeylerine kadar gerileyerek bu noktada istikrar buldu. 

Güncel durumda düşük fiyatlardan ADA alımını sürdüren yatırımcılara bakıldığında sayısının 25 binin üzerinde olmasıyla Haziran ayından yaklaşık 3.000’in üzerinde yüksek olduğu görülüyor. Bu da birtakım piyasa iştirakçileri tarafından yatırımcıların kripto parada bir yükseliş beklentisine sahip olduğuna dair bir sinyal olduğu halinde yorumlanıyor. 

Sonuç olarak ADA fiyatının Nisan ayındaki 2023 yılı doruğu olan 0,46 dolardan düşüş eğilimine girmesi, balinaların varlığı daha fazla varlık toplamasına fırsat tanıyor üzere görünüyor. 

Cardano ağı ise şu an merkezsiz uygulamaların ağı daha fazla kullanmasını teşvik edici bir performans artırma ve ölçeklendirme devrinde bulunuyor. Cardano ağ geliştiricileri, ağın daha inançlı ve daha çok geliştirici tarafından kullanılması için ağır efor sarfediyor. Bu uğraşlar ortasında en dikkat çekeni ise Cardano ağının öteki Blockchain ağları kullanarak ölçeklenebilirliğini artırma hedefi taşıyan katman-2 tahlili Hydra.

Cardano TVL’sini artırmaya devam ederken yolu uzun gözüküyor

Bununla birlikte Cardano ağındaki kilitli toplam bedelde (TVL) de bir artış kelam konusu. Son bilgilere nazaran Cardano’nun kilitli toplam kıymeti, rekor düzeye ulaşarak 616 milyon ADA pahasına ulaştı. Bu kimileri tarafından yükseliş için öncü gösterge olarak kabul ediliyor. 

Yine de görülen potansiyele karşın rakip görülen ağlara kıyasla Cardano’nun TVL’sinin hayli düşük düzeylerde bulunduğunu söylemekte yarar var. 

Defillama bilgilerine nazaran Ethereum ağı 24,3 milyar dolar TVL ile açık orta en büyük DeFi ağı olarak dururken en yakın rakipleri Tron, 5,23 milyar dolar ve BSC 3,14 milyar dolar TVL’ye sahip. Cardano ise bu listede 177,8 milyon dolarlık düşük bir TVL ölçüsüyle 13. sırada yer alıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap