Açıklandı! Bu Ülkenin Kripto Varlıklarıyla İlgili Çarpıcı Sonuç

Açıklandı! Bu Ülkenin Kripto Varlıklarıyla İlgili Çarpıcı Sonuç

Paylaş
BTC Piyasası: Açıklandı! Bu Ülkenin Kripto Varlıklarıyla İlgili Çarpıcı Sonuç

Güney Kore Ulusal Vergi Servisi (NTS) yakın vakitte ülkedeki kripto varlıklarla ilgili yaptığı bir açıklamayla gündemde. Ülkede Bitcoin de dahil olmak üzere kripto para ünitelerinin değerli bir rol oynadığı belirtiyor. Ayrıyeten ülkenin denizaşırı varlıklarında kayda bedel bir artış olduğunu ortaya koyuyor. NTS, bu yıl hem bireyler hem de şirketler tarafından tutulan 1.432 denizaşırı kripto para ünitesi hesabı bildirdi. Yaklaşık 130,8 trilyon Kore wonu (98 milyon dolara eşdeğer) kıymetindeki bu dijital varlıklar dikkat çekiyor. Şu anda ülkenin bildirilen toplam denizaşırı varlıklarının %70’inden fazlasını oluşturuyor.

Yurtdışı varlıklarda kripto para hakimiyeti

NTS bilgileri, Güney Kore’nin finansal ortamına ait bedelli bilgiler sağlıyor. Ayrıyeten 5.419 kuruluşun denizaşırı finansal varlıklarını bildirdiğini ortaya koyuyor. Bu kuruluşlar toplamda 186,4 trilyon KRW, yani 140 milyon dolara muadil varlığa sahip. Varlık bedeli açısından kripto paralar başı çekiyor. Daha yakından incelendiğinde mevduat ve tasarruf hesaplarının en fazla sayıda raporu oluşturduğu ortaya çıkıyor. Bu hesaplarda toplam 22,9 trilyon KRW ya da yaklaşık 17 milyon dolar var. Buna nazaran 2.952 kişi ve şirket varlıklarını açıklamış durumda. Ayrıyeten, 1,590 kuruluş 23.4 trilyon KRW (17.6 milyon dolar) bedelinde pay senedine sahip olduğunu söylüyor.

BTC Piyasası: Açıklandı! Bu Ülkenin Kripto Varlıklarıyla İlgili Çarpıcı Sonuç 1

Kripto dostu bir ülke olarak tanınmasına karşın Güney Kore, kripto para ünitesi kesimindeki vergi kaçakçılığıyla çaba etmek için katı bir yaklaşım benimsiyor. Ayrıyeten bu da vergi suçlularından milyonlarca dolarlık dijital varlığa el konulmasıyla sonuçlanıyor. Yakın tarihli bir örnek olarak, Ağustos 2023’te Güney Kore’deki Cheongju kenti, hükümetin sarsılmaz kararlılığının altını çiziyor. Buna nazaran mahallî vergi suçlularından kripto para varlıklarını ele geçirme taahhüdünü yineliyor.

Yetkili makam kıymetli adımlar atıyor

Güney Kore Ulusal Vergi Servisi, denizaşırı finansal hesaplar için raporlama gerekliliklerini yerine getiriyor. Hatta bu bahiste taş üstünde taş bırakmıyor. Yetkili makam, kontrol gayretlerini ağırlaştırıyor. Öbür taraftan bu düzenlemelere uymayanlara para cezası uygulama kelamı veriyor. Uyumluluğu sağlamak için NTS etkin olarak hudut ötesi bilgi alışverişi bilgilerini alıyor. Ayrıyeten döviz datalarını ve ilgili kurum bildirimlerini topluyor.

BTC Piyasası: Açıklandı! Bu Ülkenin Kripto Varlıklarıyla İlgili Çarpıcı Sonuç 2

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Güney Kore hükümetinin kısa bir müddet evvel kripto para çıkarlarına %20 vergi uygulamasını ertelediğini belirtmek gerekir. Başlangıçta 2023’ün başlarında yürürlüğe girmesi amaç dahilindeydi. Lakin bu vergi, paydaşlara tesirine hazırlanmak için daha fazla vakit tanıyarak 2025 için tekrar planlandı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap