Açıklandı: Bu 5 Kripto Para Geliştirici Aktivitesinde Patlama Yaşıyor!

Açıklandı: Bu 5 Kripto Para Geliştirici Aktivitesinde Patlama Yaşıyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Açıklandı: Bu 5 Kripto Para Geliştirici Aktivitesinde Patlama Yaşıyor!

Geliştiriciler, birden fazla kripto para ünitesini GitHub‘ı kullanarak açık kaynaklı yazılımlarla halka açık olarak oluşturuyor. Bu da yatırımcıların favori projelerinin teknik alanında neler olup bittiğine dair bedelli göstergeler sağlıyor. Bunun yanı sıra geliştirme faaliyetlerini takip etmelerini mümkün hale getiriyor.

GitHub’daki en uygun kripto para: Bitcoin

Kripto para yatırımının temel tahlilini artırmak için GitHub metriklerinden bedelli içgörüler toplamak mümkün. Bu bağlamda, Masuch’un endeksine nazaran en yeterli beş kurucunun hangileri olduğunu bulmak için geliştirici Lukas Masuch’un bir GitHub deposunda paylaştığı ve ‘Kripto Para Birimleri’ kategorisindeki 48 projeyi sıralayan sonuçları topladık. Lukas Masuch, tüm projeleri, GitHub’dan ve farklı paket yöneticilerinden otomatik olarak topladığı çeşitli ölçümlere nazaran hesaplanan bir proje kalite puanına nazaran sıralıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Açıklandı: Bu 5 Kripto Para Geliştirici Aktivitesinde Patlama Yaşıyor! 1En güzel 5 kripto para ünitesi. Kaynak: Lukas Masuch @ GitHub

En yüksek puan, piyasa kıymetine nazaran başkan kripto para ünitesi olan Bitcoin’e (BTC) gidiyor. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, bu durum hiç de şaşırtan değil. Zira, Bitcoin bu sanayinin ve son 15 yılda yükselen öbür tüm projelerin yaratılmasından sorumlu açık kaynaklı yazılımı. Masuch’un metodolojisine nazaran Bitcoin, GitHub kullanıcılarının açık kaynaklı projeyi beğendiklerinin bir göstergesi olarak verdikleri 100.000’den fazla yıldızla 46 puan alıyor. Enteresandır ki, yazı sırasında Bitcoin’in toplam piyasa bedeli 510,40 milyar dolar civarında. Bu da BTC’de her bir yıldız için 5.104 dolar paha manasına geliyor.

Geliştirme aktivitesinde Bitcoin’i takip eden öbür projeler

Cross-chain bir kripto para ünitesi olan Cosmos (ATM), 43 puan alıyor. Böylelikle altcoin 22.000 yıldızla ikinci sırada yer alıyor. Cosmos, mevcut durumda 2,35 milyar dolarlık piyasa kıymetine sahip. Bu durumu göz önüne aldığımızda, ATM’nin her bir yıldız için 106 doları var. Stellar (XLM) 36 puan ve 8.500 yıldızla üçüncü sırada yer alıyor. XLM’nin 3,54 milyar dolarlık piyasa pahası ile her bir yıldız için 417 dolar elde ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Açıklandı: Bu 5 Kripto Para Geliştirici Aktivitesinde Patlama Yaşıyor! 2

Özellikle, ‘piyasa değeri/yıldızlar’ kısmındaki sonuç ne kadar yüksekse, bu piyasa göstergesine nazaran bir kripto para ünitesi o kadar çok satın alınıyor demek. Algorand (ALGO) 2.900 yıldızla 35 puan alarak 34 puanla beşinci sıradaki XRPL’nin (XRP) üzerine çıktı. Lakin XRPL daha yüksek sayıda yıldıza (6.900) sahip. Bu da her bir proje değerlendirilirken öbür ölçümlerin de dikkate alındığını gösteriyor.

ALGO 709,36 milyon dolar piyasa pahasına sahip. Bu da yıldız başına yaklaşık 244 dolar getiriyor. 25,44 milyar dolar piyasa pahasına sahip Ripple tarafından geliştirilen yazılım, yıldız başına 3.687 dolar ile birinci beş kurucu ortasında ikinci ‘en pahalı’ kripto para oluyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap