ABD’nin Şubat Ayı Enflasyon Bilgileri Açıklandı

ABD’nin Şubat Ayı Enflasyon Bilgileri Açıklandı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’nin Şubat Ayı Enflasyon Bilgileri Açıklandı

ABD, piyasaların merakla beklediği enflasyon verisini açıkladı. Buna göre Şubat ayı yıllık TÜFE, beklentilerle paralel seyrederek %7.9’a yükseldi. Son 40 yılın en yüksek seviyesini ve geçtiğimiz aya kıyasla %0.8’lik bir artışı işaret eden veri, ABD’de enflasyonun tırmanmaya devam ettiğini gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bilindiği gibi Fed’in önümüzdeki hafta faiz artırması bekleniyor. Beklentiler, merkez bankasının faizi en az 25 baz puan artıracağını gösteriyor. Enflasyon verisinin beklentiler dahilinde gelmesi, 25 baz puanlık bir faiz artışı ihtimalini güçlendirmiş olabilir. Fed Başkanı Powell geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada Şubat TÜFE’sinin yüksek gelmesi durumunda Fed’in bundan daha fazla faiz artırımına hazır olduğunu söylemişti.

Bitcoin Tepki Verdi

Verilerin ardından Bitcoin, beklentilerle paralel bir verinin piyasayı görece rahatlaması ile 40.000 dolara dokundu. Ancak bu uzun sürmedi ve BTC buradan aldığı tepkiyle 38.500 dolar seviyesine hızlı bir geri çekilme yaşadı. Ardından bir miktar toparlanma yaşayan Bitcoin yayın saati itibariyle 38.900 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap