ABD’nin en büyük kripto borsası, kurumsal şirketlere kripto kredisi sunacak

ABD’nin en büyük kripto borsası, kurumsal şirketlere kripto kredisi sunacak

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’nin en büyük kripto borsası, kurumsal şirketlere kripto kredisi sunacak

Investing.com – ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase, kripto bölümünde oluşan bir boşluğu doldurmak için harekete geçti. 

2022 yılında kripto sanayisinde yaşanan kriz esnasında iflaslarını açıklayan kripto kredi şirketleri Celsius, BlockFi ve Genesis Global’dan sonra bu alanda bir boşluk oluştu. Bu boşluğu doldurmak isteyen Coinbase, ABD’de kurumsal yatırımcılar için kripto tabanlı kredi hizmeti vermeye karar verdi. 

Bloomberg’in haberine nazaran ABD Menkul Değerler ve Borsa Kuruluna (SEC) müracaatta bulunan şirket, Prime segmentindeki müşterilerine kripto tabanlı kredi hizmeti sunmak için birinci etapta 57 milyon dolarlık yatırım yaptı. 

Coinbase tarafından yapılan açıklamada da belli standartlara tabi koşullara nazaran kurumsal yatırımcıların platforma kripto varlık teminatı göstererek kredi kullanabileceği belirtildi. 

Diğer yandan Coinbase, daha evvel de misal bir teşebbüste bulunmuştu. Ferdî yatırımcılara yönelik sunulan Coinbase Borrow hizmeti aracılığıyla kullanıcılar ellerindeki Bitcoin’leri teminat göstererek kredi kullanabiliyordu. Yeni kredi programı ise kurumsal nitelikteki yatırımcıları kapsayacak ve süreçler, Coinbase Credit aracılığıyla takip edilecek. 

Halka açık bir şirket olarak faaliyetlerine devam eden Coinbase, Haziran ayında SEC’in şirkete dava açmasıyla sarsıldı. SEC, Coinbase’in getiri hizmeti staking programıyla irtibatlı varlıkların kayıt dışı menkul değer olduğunu argüman etti ve şirkete dava açtı. Kimi ABD Eyaletleri ise Coinbase’in staking hizmetine son vermesini talep etti. 

Geçtiğimiz yıl kripto piyasasının büyük kredi kuruluşları, sert düşüşlerin akabinde yüksek kaldıraçlı durumlarını daha fazla taşıyamadı ve birçoğu iflasını açıklamak zorunda kaldı. Bu çöküşün akabinde yatırımcıların borçlanma ve kaldıraç oranlarının değerli derecede azaldığı görüldü. Coinbase’in yeni atılımı ise birtakım piyasa iştirakçileri tarafından bölümün toparlanmaya başladığına dair olumlu bir işaret olarak görülüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap