ABD’nin en büyük kripto borsası BAE’de merkez kurma yolunda 

ABD’nin en büyük kripto borsası BAE’de merkez kurma yolunda 

Paylaş
BTC Piyasası: ABD’nin en büyük kripto borsası BAE’de merkez kurma yolunda 

Investing.com – ABD’nin en büyük kripto borsası Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong, bu hafta takımıyla birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’ne ziyaret gerçekleştirdi. 

Brian Armstrong, Dubai Fintech Zirvesi’nde konuşması yapacak olup tıpkı vakitte Dubai’de siyasetçiler da dahil olmak üzere kripto kesiminde faaliyet gösteren değerli isimlerle bir dizi görüşmelerde bulunacak.

Coinbase merkezini BAE’ye mi taşıyacak?

ABD merkezli kripto şirketinin üzerindeki düzenleyici baskısı her geçen gün artarken son vakitlerde ortaya atılan söylentilere nazaran Coinbase’in ABD dışında yeni bir merkez arayışına girdiği konuşuluyor. Bunun somut bir örneği ise yurt dışı pazarında varlığını kanıtlama uğraşındaki borsanın Bermuda merkezli vadeli kripto borsasını kurmak oldu. Son olarak Coinbase CEO’sunun BAE ziyaretiyle global manada genişlemeye bağlı olarak borsanın Dubai’de bir merkez kurabileceği görüşü tartı kazanmaya başladı.

BAE, Dubai merkezli olmak üzere Web3 inovasyonu konusunda tercih edilen bir merkez olmak ismine somut adımlar atıyor. Son yıllarda kripto dostu bir yaklaşım benimseyen bölgede 500’e yakın yeni teşebbüs faaliyetlerine devam ediyor. 

Coinbase Milletlerarası ve İş Geliştirmeden Sorumlu Lider Yardımcısı Nana Murugesan, Coinbase Blog için kaleme aldığı yazıda BAE’nin Coinbase’in global manada gayelerine ulaşmasını sağlayabilecek stratejik bir merkez olma potansiyeli olduğunu söyledi. Murugesan, ayrıyeten BAE’nin borsanın odaklandığı iki bölge olan Asya ve Avrupa ortasında bir köprü misyonu gördüğünü düşünüyor.

Coinbase’in ABD’den çıkma süreci beklendiğinden uzun sürebilir

Bununla birlikte ABD’de kripto alanında bir netlik olmamasından muzdarip olan Coinbase yöneticileri, sermaye piyasaları açısından önemli bir potansiyeli elinde bulunduran BAE’de kripto düzenlemelerinin kesim dostu olması ve net kurallardan oluşmasını büyük bir avantaj olarak görüyor.

BAE bölgesinin Web3 alanı için bir merkez haline gelebileceğine inanan Coinbase, yapılan açıklamalara nazaran Orta Doğu’da yer edinmek konusunda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Lakin borsanın merkezini BAE yahut öteki bir bölgeye taşıyıp ABD’den büsbütün çıkması uzun bir süreç olarak görülebilir. Çünkü Coinbase, Nasdaq borsasında süreç gören halka açık bir şirket. Bu yüzden kripto şirketi, ABD maddelerine bağlı olduğu için merkezini farklı bir bölgeye taşıması uzun yıllar alabilir.

Ancak Coinbase, global manada büyüme maksatları çerçevesinde ABD’deki faaliyetlerini azaltarak öteki yargı bölgelerinde büyüme anlayışını benimseyebilir.

Coinbase ve Ripple avukatları bir ortaya geldi

Kripto şirketiyle ilgili son gelişmelerde ABD SEC’e yönelik kripto düzenlemeleri talebine karşılık vermesi için açtığı dava var. Bu dava kapsamında SEC’in önümüzdeki günlerde olumlu ya da olumsuz bir yanıt vermesi gerekiyor. Ayrıyeten Coinbase avukatları geçtiğimiz günlerde SEC’in öbür dava açtığı şirket Ripple’ın avukatlarıyla bir ortaya gelerek son durumu kıymetlendirdi.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap