ABD’li Senatörlerin Odağı Kripto Paralarda: Takviye Veriliyor!

ABD’li Senatörlerin Odağı Kripto Paralarda: Takviye Veriliyor!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’li Senatörlerin Odağı Kripto Paralarda: Takviye Veriliyor!

Kripto para dalındaki yasadışı faaliyetler ve kara para aklama telaşlarıyla uğraş etmek hedefiyle dokuz ABD Senatörü, Senatör Elizabeth Warren tarafından önerilen Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Tedbire Yasası’na dayanak verdi. Bu iki partili takviye gösterisi, kripto piyasası için değerli sonuçlar doğurmakta ve Bitcoin’in geleceği ve kripto varlık alanına kurumsal iştirakle ilgili soruları gündeme getirmektedir. İşte detaylar…

ABD’li senatörler, kripto paralardan konuştu

Tasarıyı destekleyen Senatörlerin listesi, Gary Peters, Dick Durbin, Tina Smith, Jeanne Shaheen, Bob Casey, Richard Blumenthal, Michael Bennet ve Catherine Cortez Masto üzere önde gelen Demokrat Parti üyelerini içeren partiler ortası bir koalisyon üzere okunuyor. Bu teşebbüste onlara bağımsız Senatör Angus King de katılıyor. Senatör Peters’ın Senato İç Güvenlik ve Hükümet İşleri Komitesi’ne, Senatör Durbin’in ise Senato Yargı Komitesi’ne başkanlık etmesi dikkat caziptir. Bu yasa teklifinin ardındaki itici güç olan Senatör Warren, meslektaşlarının dayanağını memnuniyetle karşılayarak şunları söyledi:

Genişleyen koalisyonumuz Kongre’nin harekete geçmeye hazır olduğunu gösteriyor- iki partili yasa teklifimiz, kriptonun yasadışı kullanımını engellemek ve düzenleyicilere daha fazla araç sağlamak için masadaki en sert tekliftir.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’li Senatörlerin Odağı Kripto Paralarda: Takviye Veriliyor! 1

Gözetim dışı BTC ve altcoin adresleri hedefleniyor

Senatör Warren tarafından Temmuz 2023’te Senatörler Joe Manchin, Roger Marshall ve Lindsey Graham ile birlikte tekrar sunulan Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Tedbire Yasası, kripto ile ilgili telaşları ele almaya yönelik kapsamlı yaklaşımıyla büyük ilgi topladı. Mevcut haliyle mevzuat, nezaret altında olmayan kripto cüzdanları maksat almakta, Banka Zımnilik Yasası’nın kapsamını genişletmekte, Kara Para Aklamayı Tedbire / Terörizmin Finansmanıyla Gayret uyumluluk incelemeleri oluşturmakta ve kripto para ünitelerinin yasadışı kullanımıyla uğraş etmek için öteki yasal tedbirler getirmektedir.

Senatör Warren’ın bu mevzuat için münasebeti, “50 milyar dolarlık kripto vergi açığı” olarak tanımladığı şeye odaklanıyor. Vergi siyasetlerinde vaktinde güncelleme yapılmazsa, İç Gelir Servisi ve ABD Hazinesi’nin 2024 mali yılı için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık vergi gelirini kaybedebileceğini savunmakta. Senatörlerden gelen bu ortak dayanak ve Banka Siyaseti Enstitüsü, Memleketler arası Şeffaflık ABD, Global Finansal Dürüstlük ve Ulusal Bölge Savcıları Birliği üzere kuruluşlardan gelen daha geniş dayanak, kripto sıkıntılarını kapsamlı bir formda ele alma aciliyetinin altını çiziyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’li Senatörlerin Odağı Kripto Paralarda: Takviye Veriliyor! 2

BTC fiyatı yükseliş yaşıyor

Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Tedbire Yasası’nın kararları vergilendirmenin ötesine geçmektedir. Banka Saklılık Yasası’nın nezaret dışı dijital cüzdanları kapsayacak formda genişletilmesi ve Kara Para Aklamanın Önlenmesi ve Terörizmin Finansmanıyla Çaba için uyumluluk incelemelerinin oluşturulması da dahil olmak üzere kripto para ünitesi düzenlemelerini geliştirmek için hayati tedbirleri kapsamaktadır. Kripto para piyasası bu gelişmelere temkinli bir biçimde karşılık verdi. Şu an itibariyle Bitcoin, son 24 saatte %0,43’lük bir karla %0,74’lük bir artışı yansıtarak 27.000 dolardan süreç görüyor. Bu reaksiyon, yaklaşan düzenleyici değişikliklerin ortasında istikrarlı bir görünüme işaret ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap