ABD’den Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı: SEC-CFTC Birlikte!

ABD’den Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı: SEC-CFTC Birlikte!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’den Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı: SEC-CFTC Birlikte!

ABD’li düzenleyiciler CFTC ve SEC, yeni bir kripto para maddesiyle daha fazla düzenleyici güç elde ediyor…

ABD, Haziran ayının kripto para yasasını revize etti

Yeni yasa, CFTC ve SEC işbirliğinin ehemmiyetini vurguluyor. Tasarıda, kripto paraların artan popülaritesi ve kullanımı nedeniyle düzenlemeye muhtaçlık duydukları yer aldı. CFTC ve SEC, kripto piyasasını daha yeterli anlamak ve iştirakçileri korumak için işbirliği yapma konusunda etkin bir rol oynuyor. Tasarı, Meclis Tarım Komitesi lideri Glenn Thompson ve Dijital Varlıklar Alt Komitesi lideri French Hill tarafından sunuldu. Kongre Üyesi Hill, çerçevenin “yatırımcıları koruyacağını ve ABD’de yeniliği sürdüreceğini” söyledikten sonra şunları ekledi:

Bu yasa, sadece FTX’in milyarlarca müşteri fonunu çalmasını engellemekle kalmayacak, tıpkı vakitte güçlü tüketici müdafaaları ve piyasa iştirakçileri için açık yol kuralları oluşturacaktı.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’den Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı: SEC-CFTC Birlikte! 1

Ayrıca tasarı, kripto düzenleme tariflerini netleştirmeyi amaçlıyor ve dijital varlık muafiyetlerini kapsıyor. Bununla birlikte, kripto şirketlerinin finansal düzenleyiciler, CFTC ve SEC’e nasıl kayıt olabileceğini de açıklığa kavuştu. Ek olarak tasarı, arkaik ABD menkul değerler maddelerini değiştirmeyi amaçlıyor. Böylelikle SEC harekete geçerken “inovasyonu” bir faktör olarak dikkate almak zorunda kalacak. Hill, Menkul değerler kanunları ve düzenlemeleri, dijital varlıkların eşsiz özelliklerinin birçoklarını hesaba katmıyor” dedi.

CFTC ve SEC’in eli güçleniyor

Temsilci Dusty Johnson bu hususta, “Kripto sanayisi netlik istiyor. Ortak tasarımız hem CFTC’ye hem de SEC’e masada bir koltuk veriyor.”

Bu ortada, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Lideri Patrick McHenry, “Dijital varlıklar sadece finansal sistemimizde ihtilal yaratmakla kalmaz. Birebir vakitte temeldeki Blockchain teknolojisi, gelecek jenerasyon internet için yapı taşları olarak umut vaat eder” dedi.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’den Yeni Kripto Para Yasa Tasarısı: SEC-CFTC Birlikte! 2

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere, kelam konusu yeni tasarı, birinci olarak Haziran ayında ortaya çıktı. Değişimin XRP davasından kısa mühlet sonra gelmesi dikkat çekti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap