ABD’den soruşturma: Binance, Rusya’daki yaptırımları ihlal mi etti?

ABD’den soruşturma: Binance, Rusya’daki yaptırımları ihlal mi etti?

Paylaş
BTC Piyasası: ABD’den soruşturma: Binance, Rusya’daki yaptırımları ihlal mi etti?

ABD Adalet Bakanlığının ulusal güvenlik kolu, Binance’in, Ukrayna’nın işgaliyle ilgili yaptırımları ihlal edip etmediğini, Rus kullanıcıların borsaya erişimlerine müsaade verip vermediğini soruşturuyor.

Bu soruşturma, Binance’e karşı 2021’de ABD Ulusal Gelir İradesi tarafından açılan soruşturmadan sonraki en yüksek profilli olaylardan biri. ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) de Binance’in kurucusu Changpeng “CZ” Zhao’nun sahip olduğu öteki iki şirketle borsanın bağlantılarını 2022’nin başından bu yana araştırıyor.

Binance ve Adalet Bakanlığının sözcüleri CoinDesk’in yorum talebine şimdi karşılık vermedi.

Adalet Bakanlığı, Bloomberg’in yorum talebini reddetti. Binance ise Bloomberg’e yaptığı açıklamada şirketin, tüm ABD ve memleketler arası finansal yaptırımlara tam olarak uyduğunu belirtti.

Bu yılın Mart ayında ABD Emtia Vadeli Süreçler Kurulu (CFTC), borsanın ABD’deki federal maddelere uymayarak kayıt dışı kripto türev eserler sunduğunu sav etmişti.

Binance ise ekosistemdeki en büyük uygunluk takımını kurduğunu söyleyerek savları yalanlamıştı. Binance’in mali hatalar takımının lideri Tigran Gambaryan, “haftalık olarak 1300 türel yaptırımı inceleyen 700 üyeli bir ekip” kurduklarını söyledi.

Ayrıca Binance, Kuzey Korelileri borsadan nasıl uzak tutacaklarını bulduklarını ve bu bahiste çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Buna ek olarak İsrail hükümeti, IŞİD üzere terör örgütleriyle temaslı oldukları sav edilen yaklaşık 190 Binance hesabını ele geçirdiğini bildirdi.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap