ABD’den Kripto Düzenlemeleri İçin Atak: Tarih Verildi!

ABD’den Kripto Düzenlemeleri İçin Atak: Tarih Verildi!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’den Kripto Düzenlemeleri İçin Atak: Tarih Verildi!

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, değerli bir adım atarak, bir merkez bankası dijital para ünitesinin (CBDC) çıkarılmasını frenlemek üzere tasarlanmış bir maddeyle ilerliyor. Kripto dünyasının merakla beklediği üzere, Lider Patrick McHenry, Komite’nin 20 Eylül’de potansiyel dijital dolarla ilgili iki yasa tasarısını işaretleyeceğini açıkladı. Bu, bu tasarıların daha fazla kıymetlendirilmek üzere Meclis yerine taşınmasından evvel yasama sürecinde çok değerli bir adımı işaret ediyor. İşte detaylar…

ABD’de kripto para gelişmeleri dikkat çekti

İncelenmekte olan tasarılardan biri, resmi olarak H.R. 3712 olarak isimlendirilen Dijital Dolar Pilot Tedbire Maddesidir. Temsilci Alex Mooney tarafından Mayıs ayında sunulan bu tasarı, CBDC’lerle ilgili devam eden tartışmalarda değerli bir yük taşıyor. H.R. 3712, FED’in Kongre’den evvelden onay almadan CBDC’leri test etmek için pilot programlar başlatmasını yasaklamayı amaçlamaktadır. FED son vakitlerde yalnızca yetkilendirici bir yasanın açık takviyesi ile bir CBDC ihracına devam edeceği tarafındaki tavrını sürdürmüştür. Bununla birlikte, San Francisco Merkez Bankası’nın son birkaç ay içinde bir CBDC projesi için teknik durumları doldurma uğraşları, dijital dolar fikrinin masada kalmaya devam ettiğini göstermektedir.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’den Kripto Düzenlemeleri İçin Atak: Tarih Verildi! 1

Görüşülmekte olan ikinci mevzuat FED Yasası’nda yapılacak bir değişikliktir. Bu değişiklik CBDC’lerin geliştirilmesi ve kullanımına çok sayıda kısıtlama getirmeyi amaçlamaktadır. Bilhassa, FED bankalarının belli eser yahut hizmetleri direkt bireylere sunmasını yasaklıyor ve bu yasağı CBDC’lerin para siyaseti ve başka maksatlar için kullanımını kapsayacak halde genişletiyor. Tasarıda, “Bir Federal rezerv bankası, bir merkez bankası dijital para ünitesini yahut diğer bir isim yahut etiket altında büyük ölçüde benzeri olan rastgele bir kripto varlığı, bir finansal kurum yahut öbür bir aracı aracılığıyla bir bireye dolaylı olarak sunmayacaktır.” tabiri yer almaktadır.

Dijital dolar etrafında birtakım tartışmalar var

Bir merkez bankası dijital para ünitesi mümkünlüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde kıymetli tartışmalara yol açmıştır. Ortalarında lider adayları Robert F. Kennedy Jr. ve Ron DeSantis’in de bulunduğu kıymetli isimler, ülkede bir CBDC kurulmasına şiddetle karşı olduklarını tabir etmişlerdir. Bu şahısların kaygıları öncelikle finansal kapalılıkla ilgili mevzular etrafında dönmekte.  Tartışmanın başka tarafında ise CBDC’leri destekleyenler, bunların ABD dolarının global geçerliliğinin korunmasında kıymetli bir rol oynayabileceğini savunmakta. Ayrıyeten, CBDC’lerin kripto paraların daha geniş çapta benimsenmesine katkıda bulunabileceğini ve potansiyel olarak finansal ortamı yine şekillendirebileceğini argüman ediyorlar.

Ulaş Utku Bozdoğan: ABD’den Kripto Düzenlemeleri İçin Atak: Tarih Verildi! 2

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi bu tasarıları görüşmeye hazırlanırken, dijital doların bahtı ve kripto piyasası ve finansal sistem üzerindeki potansiyel tesiri belirsizliğini koruyor. Kripto para meraklıları ve finansal paydaşlar, sonucun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dijital para ünitelerinin geleceği için geniş kapsamlı tesirleri olabileceğinin farkında olarak 20 Eylül’deki süreçleri yakından izleyecekler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap